Begu și Mergea s-au oprit în semifinale la Roma

Tenis de câmp / Circuitul WTA

Sport 15 Mai 2016 / 11:00 464 accesări
Florin Mergea se află pe poziţia a 14-a în clasamentul mondial ATP la dublu

Tenismena română Irina Begu (locul 35 în clasamentul mondial) a pierdut, sâmbătă seară, meciul cu Serena Williams (SUA, 1 WTA), scor 4-6, 1-6, în semifinalele turneului WTA Premier 5 de la Roma, disputat pe zgură şi dotat cu premii totale în valoare de 2.399.000 de euro. Partida a durat o oră şi 27 de minute. A fost prima întâlnire directă dintre Begu și Serena Williams. Pentru parcursul foarte bun de la Roma, Irina Begu și-a asigurat 350 de puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 107.860 de euro.

După ce a reuşit să atingă prima semifinală Premier 5 din carieră, Irina Begu va intra în Top 30 WTA începând de luni. Mai exact, românca va urca şapte poziţii, până pe locul 28. În vârstă de 25 de ani, Begu are un sezon foarte bun pe zgură, ajungând până în sferturile de finală ale turneelor de la Charleston şi Madrid. Cealaltă semifinală a turneului WTA de la Roma a fost câştigată de Madison Keys (SUA, 24 WTA), scor 7-6 (7/5), 6-4 cu Garbine Muguruza (Spania, 4 WTA).

Tot sâmbătă seară, la Roma, perechea formată din româncele Irina Begu şi Monica Niculescu a pierdut confruntarea cu dublul Martina Hingis / Sania Mirza (Elveţia / India), principalele favorite, scor 3-6, 4-6, din semifinalele turneului de la Roma. Meciul a durat o oră şi 19 minute. A fost a treia întâlnire directă dintre cele două echipe de dublu. Hingis şi Mirza câştigând toate confruntările în număr minim de seturi. Pentru prezența în penultimul act la Roma, Begu şi Niculescu vor primi 350 de puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 30.920 de euro.

Hingis şi Mirza se află pe primul loc în clasamentul WTA de dublu şi au patru trofee (printre care Marele Şlem al Australiei) şi două finale în acest an.

Irina Begu (locul 41 WTA la dublu) şi Monica Niculescu (30 WTA la dublu) au jucat doar cinci meciuri în acest sezon împreună.

Și perechea formată din Florin Mergea (România) şi Rohan Bopanna (India) a cedat, sâmbătă seară, în duelul cu dublul Vasek Pospisil / Jack Sock (Canada / SUA), scor 6-7 (4/7), 6-7 (2/7), din semifinalele turneului de la Roma. Întâlnirea a durat o oră şi 26 de minute. A fost a doua confruntare directă dintre cele două echipe de dublu. În 2014, Mergea şi Bopanna s-au impus în faţa perechii Pospisil / Sock, la Masters-ul de la Shanghai, scor 2-6, 6-3, 11-9.

Pentru parcursul în turneul de la Foro Italico, perechea Mergea / Bopanna va primi 360 de puncte în clasament şi un cec în valoare de 54.550 de euro.

Mergea şi Bopanna erau favoriţii cu numărul 6 la câştigarea trofeului de la Roma şi au trecut de dublul Benoit Paire / Joao Sousa (Franţa / Portugalia), scor 6-7 (5/7), 6-4, 10-8, în optimile de finală, şi de perechea Philipp Kohlschreiber / Viktor Troicki (Germania / Serbia), scor 6-3, 6-4, în sferturile de finală. În 2015, Mergea şi Bopanna au fost eliminaţi în faza optimilor de finală la Roma.

În vârstă de 31 de ani, Mergea se află pe poziţia a 14-a, iar Bopanna (36 de ani) ocupă locul 13 în clasamentul mondial ATP la dublu. În acest sezon, perechea româno-indiană a reuşit o finală la Sydney, optimi de finală la Australian Open şi finală în Masters-ul de la Madrid.