Constănţeanca Ponor, vicecampioană olimpică la sol

A noua medalie olimpică pentru România la Londra

Eveniment 08 August 2012 / 00:00 684 accesări

Triplă campioană olimpică la Atena, în 2004, gimnasta constănţeană Cătălina Ponor, care va împlini 25 de ani pe 20 august, şi-a făcut o revenire spectaculoasă la Londra. După o pauză de aproape cinci ani, constănţeanca a dovedit încă o dată că se numără printre marile campioane ale gimnasticii româneşti. Sportiva descoperită de antrenorul Matei Stănei a făcut spectacol în finala la sol, desfăşurată ieri. Pe ritmurile celebrei “Fever”, Ponor a făcut un exerciţiu superb, execuţiile sale acrobatice ridicând publicul în picioare. Din păcate, arbitrii au considerat că dificultatea exerciţiului său nu a fost destul de mare şi i-au acordat doar 15.200, cu patru zecimi mai puţin decât americanca Alexandra Raisman, spre nemulţumirea spectatorilor, care au fluierat timp de câteva zeci de secunde. Chiar şi aşa, Ponor s-a clasat pe locul secund, cucerind medalia de argint. Palmaresul tricolor ar fi putut fi şi mai mare, dar ghinionul s-a ţinut scai de Sandra Izbaşa, intrată ultima în concurs. Campioana olimpică de la sărituri a făcut un exerciţiu excelent, dar a aterizat în genunchi la ultima diagonală şi a fost notată doar cu 13.333, încheind competiţia pe locul 8.

MEDALIE “FURATĂ”. Ponor a fost la un pas de medalie şi în finala de la bârnă, însă arbitrii au făcut diferenţa, răpindu-i constănţencei şansa de a urca pe ultima treaptă a podiumului. Intrată a doua în concurs, fosta sportivă de la CS Farul Constanţa a avut un exerciţiu extrem de dificil, iar ezitările de pe “puntea suspinelor” i-au adus doar 15.066. Chiar şi aşa, Ponor se afla pe locul 3 înaintea evoluţiei ultimei concurente din finală, americanca Alexandra Raisman. Aceasta a primit din partea arbitrilor o notă mai mică decât sportiva tricoloră, care avea în acel moment medalia de bronz. Raisman a făcut însă contestaţie şi, spre stupoarea delegaţiei tricolore, a primit o zecime în plus la dificultate, egalând-o pe Ponor. Conform regulamentului, departajarea s-a făcut în urma notei primite la execuţie, astfel că americanca a urcat pe podium, în timp ce Ponor a fost trimisă pe locul 4. „Ar fi trebuit să se acorde două medalii de bronz!!!”, a scris Nadia pe Twitter, după ce iniţial postase un mesaj în care îşi exprimase satisfacţia pentru medalia de bronz câştigată de Cătălina Ponor. Cealaltă gimnastă tricoloră din finală, Larisa Iordache, intrată în finală graţie retragerii Dianei Bulimar, nu a rezistat presiunii şi a căzut de pe bârnă. În aceste condiţii, ea a primit doar 14.200, clasându-se pe locul 6.