Costa Rica a produs surpriza, Italia a învins Anglia

Fotbal / Turneul final al CM din Brazilia, Grupa D

Sport 16 Iunie 2014 / 00:00 570 accesări

Primele două meciuri din Grupa D de la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal au adus şi prima mare surpriză a competiţiei din Brazilia. Costa Rica a învins semifinalista ediţiei precedente, Uruguay, în timp ce în duelul fostelor campioane mondiale, Italia - Anglia, „Squadra Azzurra“ a avut câştig de cauză.

URUGUAY - COSTA RICA 1-3 (Cavani 22-pen. / J. Campbell 54, Duarte 57, Urena 84). În întâlnirea de la Fortaleza, Costa Rica a fost condusă la pauză, ca urmare a reuşitei lui Cavani, din penalty, dar a revenit spectaculos în repriza a doua. Cele trei goluri înscrise de “Piraţii din Caraibe” au redus la tăcere naţionala “celestă”, lipsită de reacţie, pentru care nu a putut evolua atacantul Luis Suarez, incomplet refăcut. Selecţionerul columbian al echipei statului Costa Rica, Jorge Luis Pinto, a apreciat drept un triumf istoric victoria obţinută de echipa sa.

Au evoluat - Uruguay (antrenor Oscar Washington Tabarez): Muslera - Maxi Pereira, Lugano, Godin, Caceres - Stuani, Arevalo Rios, Gargano (60 A. Gonzalez), C. Rodriguez (76 Abel Hernandez) - Cavani, Forlan (60 Lodeiro); Costa Rica (antrenor Jorge Luis Pinto): K. Navas - Gamboa, Duarte, Castro, Umana, J. Diaz - Borges, Ruiz (83 Urena), Bolanos (89 Barrantes), Y. Tejeda (74 Cubero) - J. Campbell. Cartonaşe galbene: Lugano, Gargano, Caceres. Cartonaş roşu: Maxi Pereira (min. 90+4). Partida a fost arbitrată la centru de germanul Felix Brych.

ANGLIA - ITALIA 1-2 (Sturridge 37 / Marchisio 35, Balotelli 50). Mult-aşteptata confruntare dintre Anglia şi Italia, desfăşurată la Manaus, a fost una spectaculoasă. Italienii au deschis scorul, dar au fost egalaţi imediat, iar Balotelli a dat lovitura decisivă englezilor la cinci minute după pauză. Autorul primului gol al partidei, italianul Claudio Marchisio, a declarat, după încheierea partidei, că în anumite momente a simţit că are halucinaţii, din cauza căldurii. Jucătorul meciului a fost desemnat Mario Balotelli, care a dedicat golul victoriei italiene familiei sale.

Au evoluat - Anglia (antrenor Roy Hodgson): Hart - G. Johnson, Jagielka, G. Cahill, Baines - Gerrard, Henderson (73 Wilshere) - Sterling, Rooney, Welbeck 61 (Barkley) - Sturridge (70 Lallana); Italia (antrenor Cesare Prandelli): Sirigu - Darmian, Paletta, Barzagli, Chiellini - De Rossi - Candreva (79 Parolo), Pirlo, Verrati (57 T. Motta), Marchisio - Balotelli (73 Immobile). Cartonaş galben: Sterling. Partida a fost arbitrată la centru de olandezul Bjorn Kuipers.

S-A ACCIDENTAT… FIZIOTERAPEUTUL ANGLIEI. Fizioterapeutul Gary Lewin, în vârstă de 50 de ani, care s-a rănit la gleznă în timp ce se bucura pentru golul înscris de Daniel Sturridge la meciul cu Italia, la Manaus, va rata restul turneului final al CM, informează bbc.co.uk. „În timp ce se bucura pentru golul înscris de Sturridge, el a sărit, a aterizat pe o sticlă cu apă şi şi-a dislocat glezna. A fost foarte dureros. Gary a fost dus la spital. Pentru el, Cupa Mondială s-a terminat”, a declarat tehnicianul Roy Hodgson. Un purtător de cuvânt al Federaţiei Engleze de Fotbal a declarat că în delegaţia Angliei de la CM se mai află un fizioterapeut, Steve Kemp.

Clasament grupa D: 1. Costa Rica 3p (golaveraj: 3:1), 2. Italia 3p (2-1), 3. Anglia 0p (1-2), 4. Uruguay 0p (1-3).