Cros universitar la Constanţa

Sport 26 Octombrie 2012 / 00:00 656 accesări

Oraşul Constanţa a fost gazda celei de-a doua etape din cadrul Crosului Naţional Universitar “Fuga la ştafetă”, competiţie organizată de Asociaţia “Student Sport”, în parteneriat cu DJST Constanţa şi Primăria Municipiului Constanţa, şi care a debutat luni, la Galaţi. Aproape 1.000 de studenţi de la toate universităţile din oraşul de la malul mării au fost prezenţi la startul dat din faţa Sălii Sporturilor de către directorul adjunct al DJST Constanţa, Mihai Orzan. Participanţii au alergat 2,5 km, pe traseul Sala Sporturilor - Str. Mircea cel Bătrân - Bd-ul Mamaia - Inspectoratul Judeţean de Poliţie Constanţa şi retur. După un duel spectaculos, primul a sosit Răzvan Nicola, fost atlet şi student la Universitatea Ovidius, urmat în întrecerea masculină de Eduard Ioniţă, arbitru de fotbal, şi Marian Carson. Competiţia feminină a fost câştigată de fosta atletă Cristina Neagu, studentă la Universitatea Ovidius, urmată de Larisa Ocniceanu şi Alina Duman.

„Ţinând cont de vreme şi de numărul de participanţi, totul a fost bine, mai ales că am şi câştigat. Pentru mine a fost o experienţă pozitivă”, a declarat Răzvan Nicola. „Pentru prima oară, acest cros a ajuns şi la Constanţa şi ne bucurăm că toate universităţile au răspuns pozitiv la chemarea noastră pentru mişcare şi sănătate. Am dovedit încă o dată că la Constanţa se respiră sport şi că suntem un centru universitar de tradiţie”, a spus Mihai Orzan. La competiţie au fost prezenţi Claudiu Teliceanu, director executiv al DJST, şi Elena Frîncu, membru al COSR. Primii şase clasaţi atât la feminin, cât şi la masculin, au fost recompensaţi cu medalii, cupe, diplome şi premii din partea sponsorilor. Competiţia va continua în alte patru oraşe, Tg. Jiu (26 octombrie), Timişoara (29 octombrie), Cluj Napoca (31 octombrie) şi se va încheia la Bucureşti (2 noiembrie).