CS Tomis a urcat pe locul secund

Handbal (f) / Liga Naţională, etapa a 6-a: CS TOMIS CONSTANŢA - HCM ROMAN 32-18

Sport 18 Octombrie 2010 / 00:00 726 accesări

Succes categoric pentru formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa în etapa a 6-a a Ligii Naţionale. Deşi se anunţa una dintre întâlnirile echilibrate ale rundei, elevele lui Ion Crăciun şi Florin Cazan au făcut instrucţie cu HCM Roman, duminică, în Sala Sporturilor din Constanţa, impunându-se cu 32-18 (12-7). Constănţencele au avut emoţii doar în debutul partidei, când oaspetele au condus cu 2-0 (min. 4) şi 3-1 (min. 6). Tomis s-a trezit câteva minute mai târziu, a strâns rândurile în apărare, iar Zamfir a fost de neoprit în atac, lansând torpilă după torpilă. Balanţa s-a înclinat rapid în favoarea gazdelor, care au trecut în avantaj în min. 13, scor 4-3, şi au plecat la pauză cu un avantaj liniştitor, 12-7. Apărarea a fost punctul forte al constănţencelor şi în a doua repriză. Busuioceanu a fost marcată excelent, iar Romanul a găsit cu greu drumul spre poartă, diferenţa crescând considerabil în favoarea gazdelor, care au încheiat întâlnirea cu o nouă victorie la scor în faţa uneia dintre formaţiile cu nume din campionat. „Am început mai slab, dar am schimbat sistemul de apărare şi acest lucru nu le-a convenit jucătoarelor de la Roman. Felicit fetele pentru dăruirea pe care au avut-o în teren, pentru mobilizare şi pentru sacrificiul de care au dat dovadă”, a declarat antrenorul Tomisului, Ion Crăciun. „Am căzut după primele 15 minute. Constanţa a jucat din ce în ce mai bine şi a obţinut o victorie meritată. Felicit Tomisul pentru victorie, dar şi noi putem juca mai bine. Nu aceasta este valoarea noastră”, a spus Cornel Bădulescu, antrenorul oaspetelor. Au marcat - pentru CS Tomis: Zamfir 10g, Tîlvîc 10g, Barcan 3g, Rusu 3g, Pătru 2g, Mateescu 2g, Pîrîianu 1g şi Arfir 1g; pentru HCM Roman: Vârgă 4g, Marin 3g, Strungaru 3g, Busuioceanu 3g, Gherman 2g, Horobeţ 2g şi Stoleru 1g. Au arbitrat Bogdan Stark şi Romeo Ştefan (ambii din Bucureşti).

Celelalte rezultate ale etapei: HCM Baia Mare - CSM Bucureşti 31-34; Rulmentul Braşov - HCM Buzău 27-25; Cetate Deva - U. Reşiţa 26-19; Oţelul Galaţi - HC Zalău 23-22; Oltchim Rm. Vîlcea - U. Jolidon Cluj 38-30. Meciul SCM Craiova - Dunărea Brăila se va disputa pe 20 octombrie.