CS Tomis Constanţa, învinsă în Italia

Sport 08 Martie 2007 / 00:00 648 accesări

Profitînd de întreruperea Ligii Naţionale de handbal feminin datorită participării echipei naţionale la un turneu amical în Polonia, formaţia CS Tomis Constanţa s-a deplasat pentru trei zile în Italia, unde a disputat un meci de verificare. Fără antrenorul Dumitru Muşi, aflat la lotul naţional, constănţencele au dat piept cu ocupanta locului 7 în prima ligă italiană, Impresa Sarti G.S. Ariosto Ferrara. Delegaţia grupării de pe litoral a sosit la Ferrara luni, aproape de miezul nopţii, după un drum destul de obositor cu autocarul. Dimineaţa de marţi a fost dedicată unei plimbări prin centrul oraşului, coroborată cu o repriză de cumpărături, în timp ce în cursul după-amiezii a fost efectuat un scurt antrenament de acomodare. Partida amicală a început marţi seară, de la 21,45 (ora României), iar constănţencele au avut parte de o primă surpriză. Jocul a fost condus de un singur arbitru, soţul unei jucătoare din echipa gazdă. Italienii au trimis în teren cea mai bună formulă de echipă, care a inclus şi cele patru straniere, poloneza Elwira Klimek, bulgăroaica Mariana Semerdjeva, sîrboaica Marija Lojpur şi bosniaca Zorica Jovovic. În schimb, din formaţia oaspete au lipsit căpitanul Mihaela Pîrîianu, care nu a făcut deplasarea, Raluca Blebea, Cristina Strungaru şi Dorina Jerebie. A revenit însă Andreea Dospin, după două luni de pauză, cauzată de o gravă accidentare. Primul sfert de oră al partidei a fost echilibrat, constănţencele, conduse de pe bancă de secundul Ion Puşcaşu, impresionînd prin jocul în viteză. La jumătatea primei reprize, gazdele au pierdut-o pe Jovovic, care a suferit o entorsă, dar, chiar şi aşa, la pauză au avut un avantaj de patru goluri: 19-15. La reluare, Druţu şi compania au încercat să revină, însă adversarele au rezistat atacurilor şi pe final s-au distanţat din nou pe tabela de marcaj, scor final fiind 37-32 în favoarea gazdelor. Pe tabela de marcaj, dar şi pe site-ul oficial al clubului italian a apărut însă scorul 37-29, din cauza unor erori organizatorice. Au marcat: Klimek 9, Semerdjeva 8, Lojpur 7, L.Porini 5, Jovovic 3, Soglietti 3 , Puddu 2 pentru Ariosto, respectiv Druţu 8, Marcu 7, Drilea 6, Georgescu 4, Mateescu 3, A.Stoica 2, Rusu 1 şi Dospin 1 pentru CS Tomis. În formaţia constănţeană au mai evoluat portăriţele Avram, Rombescu şi Cazacu şi jucătoarele de cîmp Borcan şi Crăciun. Delegaţia grupării de pe litoral va reveni în ţară astăzi, urmînd să înceapă pregătirea pentru partida de duminică, din deplasare, cu Astral Poşta Cîlnău, din cadrul etapei a 21-a a campionatului.