CSM Bucureşti s-a calificat în grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin

11 Noiembrie 2016 / 21:26 415 accesări

CSM Bucureşti, campioana Europei, a învins, vineri, scor 22-20, în deplasare pe Rostov Don şi a obţinut calificarea în grupele principale din Liga Campionilor, înaintea ultimului meci, cel de pe teren propriu, cu danezele de la Midtjylland.

CSM Bucureşti a început dezastruos întâlnirea decisivă cu Rostov şi era condusă cu un nevorisimil 9-2 după primul sfert de oră. Aurelian Roşca, noul antrenor de la CSM Bucureşti a cerut primul time-out, iar campioana Europei a revenit spectaculos în meci, graţie centrului Isabelle Gullden, autoare a şase goluri în primele 30 de minue şi intervenţiilor fabuloase ale portarului Grubisic. CSM Bucureşti redus diferenţă la doar un singur gol până la pauză, 11-10 în favoarea formaţia din Rusia.

Repriza a doua a aparţinut în totalitatea formaţiei din România, care a reuşit să se desprindă la trei goluri, 19-16, în minutul 45. CSM a gestionat foarte bine avantajul şi s-a impus în final cu 22-20.

Isabelle Gullden, cu 8 goluri şi Carmen Martin, cu 6 reuşite, au fost cele mai bune marcatoare pentru CSM Bucureşti, iar de partea cealaltă, s-au remarcat Ekaterina Ilina şi Alexandrina Barbosa, cu câte patru goluri.

În urma acestui rezultat, CSM Bucureşti s-a calificat în grupele principale ale Ligii Campionilor, înaintea ultimului meci, de la Bucureşti, cu danezele de la Midtjylland.

Lunde, Mekhdieva, Basarab - portari; Slivinskaya 1, Managarova 2, Petrova, Sen, Vyakhireva 3, Bobrovnikova 4, Makeeva 1, Chernoivanenko, Dembele, Ilina 4, Grigel, Barbosa 4, Borshchenko 1. Antrenor: Jan Leslie

Grubisic, Ungureanu, Iordache - portari; Gullden 8, Curea, Dache, Ayglon-Saurina 2, Vărzaru, Bazaliu, Brădeanu, Torstensson 1, Martin 6, Manea 2, Niombla, Lobach, Mehmedovic 3. Antrenor: Aurelian Roşca