CSM Medgidia, la un pas de o mare surpriză

Handbal (m) / LN-6: Minaur Baia Mare - CSM Medgidia 27-26

Sport 17 Octombrie 2009 / 00:00 1004 accesări

Considerată victimă sigură în acest sezon din cauza problemelor financiare şi a lotului subţire, CSM Medgidia a fost aproape de a produce o mare surpriză vineri, în etapa a 6-a a Ligii Naţionale de handbal masculin. Elevii lui Florin Cazan au pierdut la mare luptă, scor 26-27, în fieful uneia dintre echipele de tradiţie din handbalul românesc, Minaur Baia Mare, antrenată de fostul tehnician al grupării din Medgidia, Ion Crăciun. Debutul partidei a fost extrem de echilibrat, cele două combatante succedîndu-se la conducere, fără să se distanţeze la mai mult de un gol, timp de 23 de minute. La scorul 13-14, băimărenii au avut două minute excelente, concretizate cu trei goluri consecutive, şi au luat pentru prima oară un avantaj de două lungimi. Tehnicianul Florin Cazan a replicat rapid, cerînd time-out, iar gazdele au intrat la cabine cu un avantaj minim, 17-16. Repriza secundă a continuat după acelaşi scenariu, dar, spre surpriza tuturor, oaspeţii au reuşit să ia un avantaj de două goluri, 22-20, în min. 43. Ajutaţi şi de arbitri, băimărenii au reuşit totuşi să recupereze pe final, conducînd cu 20 de secunde înainte de ultimul fluier cu 27-26. Ultimul atac a aparţinut celor de la CSM Medgidia, însă golul egalizator nu a venit. Au marcat: Stamate 10, Pop 7, A. Musteaţă 4, Asultanei 3, Varady 1, Roman 1, M. Vasile 1 - pentru Minaur; Sas 6, Nemenco 4, Oselinche 4, Murtaza 3, Cazan 3, Galan 3, Paraschiv 2, Marinescu 1 - pentru CSM Medgidia.

Vineri s-a mai disputat un meci din etapa a 6-a: U. Cluj - CSM Satu Mare 30-29; Celelalte partide - sîmbătă: Ştiinţa Bacău - HC Odorhei; Bucovina Suceava - Rom Cri Braşov; duminică: Poli Timişoara - Dinamo Bucureşti. Meciurile Pandurii Tg. Jiu - HCM Constanţa şi UCM Reşiţa - Steaua au fost reprogramate pentru joi, 22 octombrie, de la ora 18.00.

9. Bucovina Suceava 5 2 0 3 132-131 4

10. Minaur Baia Mare 6 1 1 4 139-153 3

11. Poli Timişoara 5 1 0 4 122-152 2

12. CSM Medgidia 6 1 0 5 152-203 2

13. Rom Cri Braşov 5 0 1 4 139-152 1

14. Dinamo Bucureşti 5 0 1 4 149-181 1