CSU Neptun a pierdut la București

Handbal / Divizia A, Seria A

Sport 18 Decembrie 2017 / 19:57 1563 accesări
Handbalistele constănţene au suferit prima înfrângere după 11  victorii consecutive

Handbalistele constănţene au suferit prima înfrângere după 11 victorii consecutive

Luni, în etapa a 14-a a Diviziei A de handbal feminin, echipa CSU Neptun Constanța a pierdut meciul disputat în Sala „Rapid”, scor 19-20, cu CSM II București, după ce la pauză handbalistele antrenate de Ionuț Pușcașu și Lăcrămioara Ilie au condus cu scorul de 12-7. Este a doua înfrângere pentru formația constănțeană în actualul campionat, CSU Neptun fiind acum la șase puncte distanță față de primul loc, ocupat de Gloria Buzău, care are 39 de puncte.

Întâlnirea de la Bucureşti a fost una în care jucătoarele de la ţărmul mării au avut o repriză a doua în care timp de 11 minute nu au putut să înscrie măcar un gol, astfel că bucureştencele au revenit în joc şi s-au impus, oprind seria de 11 victorii consecutive reuşită de echipa constănţeană.

Pentru CSU Neptun au marcat Gabriela Birton 5 goluri, Bianca Căldare 4g, Andreea Ciucanu 3g, Diana Mada 2g, Andreea Pintilie 2g, Ana Oprică 2g şi Mihaela Rebeca 1.

Miercuri, 27 decembrie, în Sala Sporturilor, în ultima etapă a turului, CSU Neptun va întâlni pe CSU Știința București, echipă aflată la egalitate de puncte, 33, cu formația de la țărmul mării.