CSU Neptun s-a calificat în sferturile Cupei României

Handbal (f) / Cupa României, optimi de finală: CSU NEPTUN CONSTANȚA - HC ZALĂU 30-19

Sport 22 Ianuarie 2015 / 00:00 1175 accesări

Într-un sezon în care se confruntă din nou cu multe probleme financiare, CSU Neptun a reușit să le ofere suporterilor o frumoasă calificare în sferturile de finală ale Cupei României. Chiar dacă acest lucru a venit în urma unei singure partide (n.r. - competiția debutând cu faza optimilor de finală), desfășurată pe teren propriu, scor 30-19 (16-9) cu HC Zalău, rezultatul fetelor pregătite de Ion Crăciun și Florin Cazan este unul de apreciat. Nu a fost și un “duel” între cei doi antrenori principali, cel al gazdelor, Ion Crăciun, fiind nevoit să urmărească din tribună partida, după ce a primit o etapă de suspendare în urma cartonașului roșu primit în meciul cu Cetate Deva. De partea cealaltă, Gheorghe Tadici a deplasat la Constanța doar opt jucătoare, toate având puține minute jucate în actualul campionat, astfel că echipa sa a fost o pradă ușoară pentru CSU Neptun. Constănțencele au dominat cu autoritate partida, distanțându-se rapid pe tabelă, 8-1 (min. 11), 9-2 (min. 15) și apoi 16-9 - după primele 30 de minute. Actul secund s-a desfășurat după aceleași coordonate, Neptunul având și un avans de 14 goluri în min. 48, scor 25-11. S-a încheiat 30-19 pentru CSU Neptun, echipa constănțeană așteptându-și acum adversara din sferturile de finală ale competiției.

„A fost un atrenament util pentru meciul de la Brașov, unde vom avea o partidă foarte grea. Nu se compară cele două meciuri. Noi am încercat să punem la punct câteva acțiuni de joc, iar unele dintre ele au ieșit”, a declarat la final antrenorul secund al formației constănțene, Florin Cazan. Pentru CSU Neptun au marcat: Enescu și Ivan - câte 7g, Tamaș, Iovănescu, Strahan - câte 4g, Toma 2g, Mărginean și Bărbos - câte 1g.

În alte două partide din optimile de finală s-au înregistrat următoarele rezultate: Unirea Slobozia - CSM București 21-26 și Rapid București - SCM Craiova 26-33.