CSV 2004 Tomis a produs surpriza în Polonia

Volei (f) / Cupa CEV, optimile de finală, manşa tur: PTPS Pila - CSV 2004 Tomis Constanţa 0:3

Sport 07 Ianuarie 2010 / 00:00 563 accesări

Primul test important pentru CS Volei 2004 Tomis în Cupa CEV s-a încheiat cu o victorie categorică pentru formaţia constănţeană în faţa unei dintre echipele călite în Liga Campionilor. Elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe au făcut un pas uriaş către sferturile de finală ale întrecerii, după ce au învins aseară, în deplasare, cu scorul de 3:0 (25:14, 25:15, 25:22), pe PTPS Pila (Polonia), în prima manşă a optimilor de finală ale Cupei CEV. Trimfătoare în primul tur în faţa uneia dintre formaţiile cu nume în Europa, Volero Zurich (Elveţia), polonezele nu au arătat aceaşi forţă şi în partida cu voleibalistele constănţene. Tomis a început excelent întâlnirea şi şi-a adjudecat primul set în doar 19 minute, scor 25:14. Gazdele au pus însă probleme în debutul celui de-al doilea parţial. Pila a condus cu 3:0, dar a rămas în avantaj doar până la primul time-out tehnic, 8:7. Tomis a preluat conducerea la 10:9, mărindu-şi avantajul pe parcurs şi desprinzându-se la 2:0 la seturi, după 25:15. Constănţencele au dominat disputa şi în cel de-al treilea parţial, în ciuda eforturilor făcute de gazde de a prelungi destinul întâlnirii. Setul a fost adjudecat de Tomis cu 25:22, echipa constănţeană obţinând la Pila un succes extrem de important. Un singur set în manşa retur, programată pe 13 ianuarie, la Constanţa, îi va aduce Tomisului biletele pentru sferturile de finală. „Nu ne aşteptam la un succes atât de clar. Fetele s-au mobilizat foarte bine, chiar dacă în sală a fost o adevărată atmosferă de meci de cupă europeană. Nu am avut emoţii nici în setul trei. A fost mai strâns, dar noi am condus în permanenţă. Pot spune că s-a evidenţiat Katarina Barun printr-un joc foarte bun, dar la un asemenea scor merită felicitată întreaga echipă”, a declarat directorul tehnic al echipei, Costinel Stan. Pentru CSV 2004 Tomis au evoluat: Simanic - Barun, Plchotova, Gavrilescu (cpt.), Topic, Konecna şi Vujovic - libero, a mai jucat Pristavu. Tomis va reveni în această seară la Constanţa, unde va pregăti partida cu CSU Metal Galaţi, programată duminică, de la ora 17.00.

Ieri, tot în Cupele Europene, la feminin au mai evoluat Dinamo Bucureşti şi Unic Piatra Neamţ. În optimile de finală ale Cupei CEV, manşa tur, Dinamo a învins, pe teren propriu, formaţia germană Schweriner SC, scor 3:1 (25:23, 25:15, 16:25, 25:17). În 16-imile de finală ale GM Capital Challenge Cup, Unic Piatra Neamţ a pierdut, scor 1:3 (25:22, 21:25, 12:25, 23:25), în Elveţia, în faţa echipei elveţiene Kanti Schaffhausen (Elveţia), formaţie venită din Cupa CEV.