CSV 2004 Tomis, din nou în fotoliul de lider

Volei (f) / DA1, etapa a 14-a: PENICILINA IAŞI - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 0:3

Sport 25 Ianuarie 2010 / 00:00 519 accesări

Formaţia CS Volei 2004 Tomis Constanţa a revenit în fruntea clasamentului Diviziei A1 la volei feminin după ce a obţinut toate cele patru puncte puse în joc în deplasarea din Moldova. Elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe au obţinut două victorii categorice în partidele disputate sâmbătă, la Iaşi, scor 3:0 (25:18, 26:14, 25:16), şi duminică, la Focşani, scor 3:0 (25:13, 25:14, 25:17). Deşi era favorită, fomaţia constănţeană nu a fost scutită de emoţii la Iaşi, în meciul din etapa a 14-a. După un prim set adjudecat cu 25:20, Tomis părea să nu întâmpine probleme nici în actul secund. A venit însă accidentarea Ivanei Plchotova, care după o aterizare greşită a părăsit definitiv terenul, iar jocul Tomisului a avut de suferit în urma incidentului. Gazdele au revenit şi au accelerat până la 24:19! Constănţencele au revenit spectaculos şi au punctat de şapte ori consecutiv, scriind practic soarta partidei după 2:0 la seturi. Ultimul set a fost adjudecat fără probleme de oaspete, 25:16. Pentru Tomis au evoluat: Simanic - Barun, Gavrilescu, Plchotova, Topic, Konecna şi Vujovic - libero, au mai jucat: Bobi, Vîlcu, Prisecaru şi Pristavu. În schimb, restanţa din etapa a 11-a, cu CSM 2007 Focşani, a fost un simplu antrenament pentru formaţia constănţeană, care s-a impus fără probleme, în următoarea formulă de joc: Prisecaru - Vîlcu, Gavrilescu (cpt.), Bobi, Topic (Cazacu), Konecna şi Vujovic - libero. Sâmbătă, în Sala “Tomis”, echipa de junioare a CSV 2004 Tomis a cedat, cu 2:3 (21:25, 25:19, 17:25, 25:12, 12:15), meciul cu Rapid Bucureşti, din ultima etapă a primei faze a Diviziei A2 Est.

Celelalte rezultate ale etapei - sâmbătă: CSM 2007 Focşani - CSU Tg. Mureş 1:3; CSM Sibiu - IOR Bucureşti 3:0; CSU Metal Galaţi - Unic Piatra Neamţ 3:0; SCM U. Craiova - Ştiinţa Bacău 1:3. Întâlnirea U. Cluj - Dinamo Bucureşti se va disputa pe 18 martie.