CSV 2004 Tomis, eliminată din Cupele Europene

Volei feminin / Cupa CEV, faza Challenge Round, manşa retur: OMICHKA OMSK - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 3:0

Sport 24 Ianuarie 2013 / 00:00 522 accesări

CSV 2004 Tomis Constanţa a părăsit ediţia 2012-2013 a Cupelor Europene intercluburi, după înfrângerea de ieri în faţa echipei ruse Omichka Omsk, din faza Challenge Round a Cupei CEV la volei feminin. Formaţia antrenată de Zoran Terzic s-a calificat în semifinalele competiţiei după două victorii, 3:1 - în tur, la Constanţa şi 3:0 (25:17, 25:13, 25:23) în returul de la Omsk, disputat ieri. “Sirenele” au ţinut pasul cu adversarele doar în primul set, în care au condus cu 5:3 şi 6:4. Omichka a întors rezultatul la 8:6, Tomis a egalat la 8, apoi gazdele s-au detaşat constant pe tabela de scor: 13:9, 18:13, 21:15, 23:16, 25:17. Următorul set n-a avut istoric, fiind controlat de la un capăt la altul de echipa gazdă, care a făcut diferenţa după al doilea time-out tehnic: 16:11, 25:13. În setul al treilea, Tomis a avut o răbufnire de orgoliu şi a recuperat spectaculos după al doilea time-out tehnic, de la 17:9, 22:16 şi 23:18 la 23:22! Tomis a salvat o minge de meci, însă Omichka a închis partida cu 25:23, după 75 de minute de joc.

Au evoluat - Omichka (antrenori Zoran Terzic şi Zeljko Bulatovic): Zivkovic - Alisheva, Podskalnaya, Ekaterina Orlova, Mammadova, Fateeva şi Terekhina - libero; CSV 2004 Tomis (antrenori Darko Zakoc şi Constantin Alexe): Neaga-Calotă - Lamb, Butnaru, Holness, Cazacu, Majstorovic şi Vujovic - libero (a mai jucat: Gavrilescu).

Omichka Omsk s-a calificat în semifinalele Cupei CEV, unde va întâlni o formaţie din Polonia: Bank BPS Fakro Muszyna sau Aluprof Bielsko-Biala. În cealaltă semifinală se vor întâlni Fenerbahce Istanbul sau Tauron MKS Dabrowa Gornicza şi Uralochka-NTMK Ekaterinburg.

CSV 2004 Tomis se va concentra acum asupra competiţiilor interne. În campionat, deţinătoarea titlului ocupă locul 2 în clasament, la două puncte de liderul Ştiinţa Bacău, iar în Cupa României s-a calificat pentru Final Four, alături de Dinamo Bucureşti, CSM Bucureşti şi Ştiinţa Bacău. Următorul meci al campioanelor este programat sâmbătă, de la ora 20.00, în Sala Sporturilor din Constanţa, în compania formaţiei CS Volei Alba-Blaj.