CSV 2004 Tomis, în sferturile Cupei CEV

Sport 14 Ianuarie 2010 / 00:00 610 accesări

Performanţă remarcabilă pentru echipa feminină de volei CSV 2004 Tomis Constanţa, aflată la prima participare în Cupele Europene. Formaţia constănţeană a reuşit să se califice în sferturile de finală ale Cupei CEV, după ce a învins, aseară, în Sala Sporturilor din Constanţa, echipa poloneză PTPS Pila. După 3:0 în deplasare, voleibalistele constănţene au obţinut o nouă victorie categorică, scor 3:0 (25:19, 25:10, 25:17), şi în manşa retur a optimilor de finală. Totul s-a decis în primul set al întâlnirii. Pila a venit la Constanţa hotărâtă să repare eşecul din manşa tur, iar elevele lui Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe s-au văzut conduse în debutul întâlnirii cu 4:0. Scorul de la primul time-out tehnic, 8:3 pentru Pila, anunţa o partidă mult mai dificilă pentru gazde decât în tur, dar Tomisul a pornit motoarele de pe extreme, Simanic jucându-le excelent pe Barun şi Topic, şi a recuperat din dezavantaj până la cel de-al doilea time-out tehnic, 16:15 pentru Tomis. Martina Konecna a servit apoi excelent, iar Tomisul s-a desprins pe tabelă şi şi-a asigurat calificarea după 25:19. Cel de-al doilea set nu a avut istoric, 25:10 pentru vicecampioana României. Ultimul set a fost ceva mai echilibrat, dar controlat tot de gazde, care au sărbătorit victoria şi calificarea după 25:17. „Cred că Pila a venit aici hotărâtă să facă mai mult decât a reuşit în partida de acolo. Avantajul din tur a fost însă unul consistent şi era greu să pierdem această calificare”, a spus antrenorul Tomisului, Aleksandar Boskovic. „Felicit echipa din Constanţa. A făcut două partide foarte bune şi a practicat un volei de calitate. Noi am venit aici având presiunea înfrângerii din tur şi asta ne-a costat”, a spus antrenorul echipei poloneze, Lalek Wojciech. „Meciul a fost unul mai uşor pentru noi, deoarece ştiam ce joacă polonezele. Au venit decise să câştige, dar era foarte greu să revină după eşecul din tur”, a declarat căpitanul Tomisului, Claudia Gavrilescu. „Au fost două partide foarte dificile pentru noi. Era greu să obţinem aici o victorie cu 3:0 şi apoi să obţinem calificarea. Felicit formaţia constănţeană şi îi doresc succes în continuare. Uralochka este o echipă valoroasă, dar cred că dacă vor juca fără greşeală şi cu aceeaşi constanţă ca şi în aceste partide au şanse să meargă mai departe”, a spus şi căpitanul oaspetelor, Agnieszka Kosmatka. CSV 2004 Tomis va înfrunta în sferturi învingătoarea din duelul Uralochka Ekaterinburg (Rusia) - Dauphines Cherleroi (Belgia), manşa retur fiind programată azi. În tur, în Belgia, rusoaicele s-au impus cu 3:1.

Au evoluat - CSV 2004 Tomis: Simanic - Barun, Gavrilescu (cpt.), Plchotova, Topic, Konecna şi Vujovic - libero, au mai jucat: Cazacu şi Vîlcu; Pila: Matyjaszek - Kosmatka (cpt.), Wojtowicz, Kucharska, Kaczorowska, Konieczna şi Maj - libero, au mai jucat: Tokarska, Kasprow şi Krawulska. Au arbitrat: Ognian Tankishev (Bulgaria) şi Drago Franc (Muntenegru).