CSV 2004 Tomis, înfrângere la mare luptă

Volei (f) / DA1, etapa a 12-a: CSU METAL GALAŢI - CSV 2004 TOMIS CONSTANŢA 3:2

Sport 11 Ianuarie 2010 / 00:00 610 accesări

Echipa feminină CS Volei 2004 Tomis Constanţa a fost ieri la un pas de o nouă mare surpriză în fieful campioanei CSU Metal Galaţi, în etapa a 12-a a Diviziei A1, prima din retur. Formaţia pregătită de Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe a pierdut la mare luptă în faţa gălăţencelor, scor 2:3 (16:25, 16:25, 25:14, 25:20, 12:15), la capătul unei partide extrem de spectaculoase. Gazdele au început în forţă, dominând cu autoritate primul set, pe care şi l-au adjudecat în mai puţin de o jumătate de oră. Parţialul secund a părut să dea semnalul revenirii oaspetelor, dar, după o primă parte echilibrată, CSU Metal s-a impus încă o dată. Când totul părea terminat, constănţencele au răbufnit şi au făcut spectacol în cel de-al treilea set. Revenirea a continuat şi în al patrulea set, formaţia de pe litoral reuşind să împingă jocul în setul decisiv, în ciuda unor decizii defavorabile luate de cei doi arbitri, Alin Mateizer (Ploieşti) şi Angeluş Cotoanţă (Bucureşti). Lupta pentru victorie a fost dramatică, însă gălăţencele au avut nervii mai tari pe final, reuşind astfel să-şi ia revanşa după eşecul înregistrat în tur, la Constanţa. Pentru CSV 2004 Tomis au evoluat: Simanic - Barun, Plchotova, Gavrilescu (cpt.), Topic, Konecna şi Vujovic - libero; au mai jucat Pristavu, Cazacu, Vîlcu, Prisecaru. „Poate că a fost strâns, însă, în setul decisiv, formaţia din Galaţi ne-a dominat şi ne-a condus şi cu 9 la 2. Oricum, această înfrîngere nu ne afectează prea mult pentru că titlul de campioană se va decide în turneele din play-off”, a spus antrenorul Aleksandar Boskovic. „Mă bucur că am revenit în sala de la Galaţi, însă îmi pare rău că nu am făcut-o cu o victorie. Cred că gălăţencele au fost mai proaspete pe final”, a adăugat Katarina Barun.

Celelalte rezultate - sâmbătă: CSM Sibiu - Ştiinţa Bacău 0:3; CSM 2007 Focşani - IOR Bucureşti 2:3; Dinamo Bucureşti - CSU Tg. Mureş 3:0; SCM U. Craiova - Penicilina Iaşi 3:1. Partida U. Cluj - Unic Piatra Neamţ se va disputa pe 27 ianuarie.