Cupa Farul la gimnastică aerobică

Sport 07 Septembrie 2006 / 00:00 1169 accesări

Săptămîna trecută, în sala mare a Casei de Cultură a Sindicatelor din Constanţa, a avut loc ediţia a 7-a a Cupei Farul la gimnastică aerobică, la care au participat sportivi de la opt cluburi din ţară precum şi din loturile naţionale ale României şi Moldovei. S-a concurat pe patru categorii de vîrstă, seniori şi juniori I, II şi III. La juniori III, CSŞ Petroşani s-a clasat pe primul loc la două probe, la juniori II în trei probe, ca şi în cea individuală masculină la juniori I. Alte două titluri la juniori le-au revenit celor de la ANEFS Bucureşti, iar unul a intrat în posesia sportivilor de la CSŞ Triumf Bucureşti, care au cîştigat şi cele patru probe desfăşurate la seniori.

CSŞ 1 Farul Constanţa a urcat pe podium la trio seniori, prin Cristina Marin-Mădălina Ciovee-Cristina Nedelcu (locul 2) şi Corina Nedelcu-Codruţa Mincu-Raluca Balaban (locul 3), şi la individual feminin seniori, prin Cristina Nedelcu (locul 2) şi Codruţa Mincu (locul 3). La juniori I, Alexandru Frujină şi Anca Surdu s-au clasat pe locul 3 la individual, iar junioarele II de la CSŞ 1 Farul au ocupat locul 3 la grup şi la trio

La Cupa Farul 2006 a fost omagiată şi Mihaela Pohoaţă, multiplă campioană mondială şi europeană, sportiva de la Farul anunţînd că se retrage din activitatea competiţională. Ea va rămîne însă aproape de sportul care a consacrat-o, chiar la competiţia de la Constanţa făcînd oficiile de crainic la microfonul sălii!