CVM Tomis a acces în stil de mare campioană în Play-off 12 din Liga Campionilor!

A cincea victorie consecutivă în grupă

Eveniment 22 Ianuarie 2015 / 00:00 1210 accesări

Moment istoric pentru voleiul constănțean și pentru voleiul românesc! Campioana României la masculin, CVM Tomis Constanța, a devenit după victoria de aseară, de la Lugano, prima echipă din țara noastră care ajunge în play-off-ul Ligii Campionilor, în noul format al competiției. În disputa cu elvețienii de la #Dragons Lugano, contând pentru 2015 CEV DenizBank Volleyball Champions League, voleibaliștii constănțeni au obținut victoria cu scorul de 3:1 (25:19, 25:16, 17:25, 25:20), după o oră și 50 de minute de joc. Celălalt meci al etapei a 5-a din Grupa A, Copra Volley Piacenza - Knack Roeselare, s-a jucat marți seară și le-a revenit gazdelor cu scorul de 3:1 (21:25, 25:18, 25:18, 25:20). După cinci etape, în clasament conduce CVM Tomis, cu 5 victorii și 13 puncte, urmată de Piacenza 3v/10p, Roeselare 2v/6p și Lugano 0v/1p. Înaintea ultimei etape, în care va juca pe teren propriu cu Piacenza (marți, 27 ianuarie, ora 18.00, Sala Sporturilor din Constanța), formația constănțeană nu mai poate pierde primul loc în clasament, ierarhia în competițiile europene inter-cluburi de volei fiind alcătuită după numărul de victorii obţinute, nu după punctaj.

CVM TOMIS A „PATINAT” MAI BINE

Partida jucată pe un teren instalat la... patinoarul „Resega” din Lugano a curs conform așteptărilor, echipa oaspete fiind vioara întâi în primele două seturi. Diferența de valoare dintre loturi s-a materializat și pe tabela de marcaj, iar CVM Tomis părea capabilă să încheie rapid conturile. Însă formația elvețiană a revenit pe neașteptate în setul al treilea, pe care și l-a adjudecat fără probleme, profitând de o mică relaxare a constănțenilor. De altfel, Lugano a reușit să câștige în fiecare meci jucat până acum în Ligă cel puțin un set, mai puțin la Constanța! „Dragonii” ne-a creat ceva emoții și în setul al patrulea, în care la un moment dat au condus cu 14:8, dar formația noastră și-a păstrat cumpătul, iar experiența și valoarea superioare i-au permis să egaleze la 14, să preia conducerea cu 17:16, apoi să se detașeze la 23:18 pentru o victorie superbă, cu 3:1.

„A fost o victorie frumoasă, dar obținută cu ceva emoții. Am câștigat clar primele două seturi și meciul părea la discreția noastră, însă în setul al treilea ne-am complicat și partida s-a prelungit. În setul al patrulea am început prost, ne-a ciupit și arbitrajul două-trei mingi, dar totul este bine când se termină cu bine. Avem cinci victorii din cinci, suntem calificați de pe primul loc în grupă și așteptăm cu emoție să vedem cu cine picăm”, a declarat Sorin Strutinsky, președintele clubului constănțean.

„Suntem fericiți pentru victorie și pentru calificarea în play-off, de pe primul loc. Ne-am îndeplinit obiectivul de a câștiga grupa, iar acum așteptăm tragerea la sorți de săptămâna viitoare, pentru a ne afla viitorul adversar”, a spus coordonatorul Andrey Zhekov, căpitanul echipei.

„Am suferit puțin pentru victorie, în ultimele două seturi, dar cu această victorie ne-am asigurat prima poziție în grupă. Am jucat foarte bine în primul și al doilea set, foarte slab în al treilea, așa și așa în ultimul. Din fericire, am reușit să luăm conducerea după punctul 16 în al patrulea set și nu s-a mai pus problema învingătoarei”, a afirmat Martin Stoev, antrenorul principal al CVM Tomis.

Au evoluat formațiile - Lugano (antrenori Mario Motta și Matteo Bonacina): Sanders 5p (4 blocaje) - De Prà 27p (3 ași), Felicio de Jesus 7p (3 blocaje), Aguilera 6p, Wika 9p, Puliti 9p și Del Valle - libero (au mai jucat: Brander, Salas Moreno); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Zhekov 6p (4 blocaje) - Simeonov 21p (3 ași), Stancu 9p (4 blocaje), Spînu 6p, Janic 9p, Petkov 17p și Rosic - libero (au mai jucat: Laza, Tănăsescu, Aciobăniței și Stoian).