CVM Tomis a revenit cu trei puncte de la Dej

Volei (m) / DA1, etapa a 3-a: UNIREA DEJ - CVM TOMIS CONSTANŢA 1:3

Sport 28 Octombrie 2013 / 00:00 629 accesări

Sâmbătă, la Dej, CVM Tomis Constanţa a învins cu 3:1 (20:25, 26:24, 25:23, 25:16) formaţia locală Unirea, într-o partidă contând pentru etapa a 3-a a Diviziei A1 la volei masculin. CVM Tomis a început bine meciul, a condus cu 8:4 şi 16:13, dar s-a văzut egalată la 16. Din acel moment, gazdele au preluat iniţiativa şi s-au distanţat pe tabela de scor, impunându-se cu 25:20. De remarcat faptul că, după al doilea time-out tehnic, constănţenii au mai punctat de patru ori, iar dejenii au reuşit 12 puncte! Al doilea set a început sub semnul echilibrului, apoi au condus oaspeţii, cu 13:10, 17:15 şi 20:19. Finalul a găsit din nou gazdele în reviriment, iar Unirea a avut minge de 2:0 la seturi, la 24:23! CVM Tomis a egalat, apoi a mai punctat de două ori, câştigând setul cu 26:24. Cam aceeaşi desfăşurare a ostilităţilor am avut şi în setul al treilea, însă de această dată constănţenii au tratat cu mai multă atenţie finalul şi s-au impus cu 25:23, cu toate că gazdele au revenit de la 18:13, 22:16 şi 23:20. Ultimul set n-a avut istoric, fiind controlat încă de la început de formaţia campioană: 25:16 şi 3:1 scor final.

CVM Tomis a fost superioară la preluare şi la eficienţa atacului, precum şi la aşi (7-4, 3 Spînu). Dejul a stat mai bine la blocaj (12-8, 5 Cuk, 3 Spînu) şi a greşit mai puţin la serviciu (15-19).

ARBITRAJ PĂRTINITOR. „A fost o atmosferă ostilă în sala din Dej, una mică şi întunecată, însă problema cea mai gravă a fost că arbitrii (n.r. - bucureşteanul Benone Vişan şi băimăreanul Gigi Dumitru) au acordat gratuit gazdelor, în primele două seturi, cel puţin zece puncte. Arbitrul a fost al şaptelea sau al optulea jucător al gazdelor! În această situaţie, victoria este cu atât mai importantă, mai ales că gazdele nu ne-au dat decât o singură oră de antrenament în sala de joc. Aşa ceva nu se face. Între echipe ar trebui să fie fair-play. Toate aceste evenimente, adunate, au adus o oarecare nervozitate în echipa noastră, dar din setul al treilea ne-am mai calmat şi am început să jucăm mai bine, iar victoria a venit firesc. S-a acumulat şi oboseala drumului, pentru că echipa a plecat joi de la Innsbruck la München cu autocarul, apoi a venit în Bucureşti cu avionul şi vineri dimineaţă a plecat cu autocarul spre Dej”, a declarat antrenorul principal al Tomisului, Martin Stoev.

Au evoluat - Unirea Dej (antrenor Victor Lazăr): Dascălu - L. Tofan, Cuk, Coasă, Didorciuc, Dincă şi B. Rus - libero (au mai jucat: Gemănariu şi D. Rus); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev şi Radu Began): Zhekov - Haikal, Stancu, Spînu, Rodriguez, Bahov şi Ivanov - libero (au mai jucat: Tănăsescu, Massinatori şi D. Pavel).

Celelalte rezultate ale etapei: Ştiinţa Explorări Baia Mare - VCM LPS Piatra Neamţ 3:0 (25:15, 25:9, 25:21); Phoenix Şimleul Silvaniei - Universitatea Cluj 3:1 (25:14, 19:25, 25:23, 25:19); CSVM Zalău - Dinamo Bucureşti 3:0 (25:17, 25:19, 25:19); SCM U. Craiova - CSM Agronomia Bucureşti 3:0 (25:15, 25:17, 25:11). Arcada Galaţi a stat.

Clasament: 1. CSVM Zalău 9p (setaveraj 9:1); 2. CVM TOMIS CONSTANŢA 6p/2j (6:1); 3. Unirea Dej 6p (7:3); 4. Explorări Baia Mare 6p (6:3); 5. Dinamo Bucureşti 6p (6:4); 6. SCM U. Craiova 3p/2j (4:3); 7. Arcada Galaţi 3p/2j (3:4); 8. Phoenix 3p (4:7); 9. VCM Piatra Neamţ 3p (3:6); 10. U. Cluj 0p (2:9); 11. CSM Bucureşti 0p (0:9).

ASTĂZI, CONFERINŢĂ DE PRESĂ LA SALA SPORTURILOR. Gruparea constănţeană va organiza astăzi, de la ora 13.00, la Sala Sporturilor, o conferinţă de presă în care va prefaţa primul meci pe teren propriu din actuala ediţie a Ligii Campionilor. Pentru CVM Tomis, debutul în faţa propriilor suporteri va fi contra vicecampioanei Turciei, Halkbank Ankara, miercuri, de la ora 18.00.