CVM Tomis Constanţa, eliminată din Cupele Europene

Volei (m) / GM Capital Challenge Cup, 16-imi de finală, manşa retur: GAZPROM-UGRA SURGUT - CVM TOMIS CONSTANŢA 3:0

Sport 16 Decembrie 2010 / 00:00 680 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa, vicecampioana României la volei masculin, a părăsit şi GM Capital Challenge Cup, după ce în luna noiembrie fusese eliminată de SCC Berlin în 16-imile Cupei CEV. Jucătorii de pe Litoral încheie astfel cel mai dezastruos sezon european de la înfiinţarea clubului, unul în care au jucat patru partide şi nu au reuşit să câştige nici măcar un set!

În meciul de ieri, contând ca manşă retur a optimilor de finală, Gazprom-Ugra Surgut s-a impus pe teren propriu, în faţa a 2.600 de spectatori, cu scorul de 3:0 (25:18, 25:16, 25:17), după 68 de minute de joc. În fiecare set, constănţenii au menţinut echilibrul pe tabela de scor până la primul time-out tehnic, apoi gazdele s-au distanţat. Cel mai echilibrat a fost primul set, în care oaspeţii au condus până la 11:10, ruşii au făcut 16:14 şi apoi 21:14! „Am început bine fiecare set, dar pe finaluri s-a văzut valoarea lor superioară. Au făcut diferenţa cu serviciul, ca şi la Constanţa”, a declarat Bulent Cadâr, team-manager la CVM Tomis.

Antrenorii Viktor Sidelnikov şi Răzvan Parpală au trimis în teren următoarea formulă de start: Lescov - Ditlevsen, Began, Macovei, Merkushev, David şi Mihăilă - libero. Au mai jucat: Chiţigoi, Bahov, Janosik şi Spînu. Au arbitrat: Jacek Hojka (Polonia) şi Miroslav Juracek (Slovacia).

În optimile de finală, Gazprom-Ugra va înfrunta o fostă adversară a Tomisului din sezonul 2008-2009 al GM Capital Challenge Cup, Metallurg Zhlobin, care a eliminat echipa belgiană Topvolley Precura Anvers, tot printr-o dublă victorie, 3:1 (în tur, în deplasare) şi 3:0 (ieri, în retur, pe teren propriu). Calificată în optimile GM Capital Challenge Cup, Unirea Dej va întâlni pe EA Patron Lux (Grecia, formaţie la care evoluează un fost jucător al Tomisului, brazilianul Daivison Ferreira Da Silva “Dede”), care a trecut, cu 3:1 şi 3:0, de Sun Oulu (Finlanda).

SÂMBĂTĂ, CVM TOMIS JOACĂ PE TEREN PROPRIU. Delegaţia constănţeană va ajunge acasă în această seară. În ultimul meci oficial din 2010, CVM Tomis va evolua pe teren propriu în Divizia A1, etapa a 11-a, ultima din tur. Partida cu CSMU LPS Suceava este programată sâmbătă, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor din Constanţa.