CVM Tomis, înfrângere în eșalonul secund

Volei (m) / DA2, Seria Est, etapa 1: CVM TOMIS CONSTANŢA - ȘTIINȚA BACĂU 1:3

Sport 20 Octombrie 2014 / 00:00 498 accesări

Sâmbătă, la Sala „Tomis”, în prima etapă a Diviziei A2 la volei masculin, Seria Est, Club Volei Municipal Tomis Constanța, echipă pentru care evoluează juniorii și cadeții clubului de la țărmul mării, a cedat în confruntarea cu Știința Bacău, scor 1-3 (23:25, 26:28, 25:17, 19:25), după o oră și 45 de minute de joc. Deznodământul partidei putea fi favorabil tinerilor jucători constănțeni, însă greșelile din finalurile primelor două seturi, în care CVM Tomis a condus cu 21:19 și 20:19, au înclinat balanță spre tabăra Științei. După ce s-au impus fără probleme în setul al treilea, gazdele nu au menținut ritmul și formația oaspete a controlat ultimul set.

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Răzvan Parpală şi Radu Began): Muscină 7p - Dediulescu 5p, Vologa 11p, Ocunschi 6p, Zahar 22p, Darlaczi 11p și P. Cămui - libero (au mai jucat: Gavriz 8p și Petcu); Știința (antrenor Eusebiu Țurcanu): Predescu 3p - Lazăr 19p, Bitire 4p, Gal 3p, Nan 26p, Sărăcuțu 13p și Ursache - libero (au mai jucat: Șnel, Matei 1p și Nemeș 2p).