CVM Tomis, noul lider al clasamentului

Volei (m) / DA1, etapa a 6-a: CVM TOMIS CONSTANŢA - CSVM ZALĂU 3:0

Sport 14 Noiembrie 2013 / 00:00 550 accesări

Club Volei Municipal Tomis Constanţa este noul lider al Diviziei A1, după ce a învins aseară, în Sala Sporturilor, fără probleme, pe CS Volei Municipal Zalău cu scorul de 3:0 (25:15, 25:17, 25:22). Cele două formaţii au făcut rocadă în fruntea clasamentului, Tomis fiind acum pe prima poziţie, graţie unui setaveraj superior, în condiţiile în care campionii au un meci în minus faţă de sălăjeni.

BLOCAJUL ŞI MINGILE RECUPERATE AU FĂCUT DIFERENŢA. Fiecare set a început sub semnul echilibrului, după care gazdele au reuşit câte o serie de puncte pe serviciile lui Zhekov (în primul set, de la 7:7 la 14:7), Bahov (în setul al doilea, de la 12:10 la 17:10) şi Rodriguez (în setul al treilea, de la 9:7 la 13:7). Avansurile s-au dovedit decisive pentru adjudecarea seturilor respective, iar victoria constănţenilor, obţinută după o oră şi 20 de minute de joc, a fost dincolo de orice dubiu. Tomis a făcut diferenţa cu blocajul (14-8, Massinatori 7 puncte) şi cu apărarea din linia a doua, reuşind să anihileze principala armă ofensivă a Zalăului (Nagy a realizat doar 11p şi a încasat 7 blocaje) şi să concretizeze multe mingi recuperate. Este un succes important pentru formaţia de pe litoral, care a rămas singura echipă neînvinsă în acest campionat şi a cedat un singur set în cinci partide.

Constanţa a avut ceva emoţii doar în ultimul set, din două motive. Primul, pentru că oaspeţii au revenit de la 18:12 la 18:16 şi de la 23:18 la 23:21, obligându-l pe Stoev să ceară cele două time-out-uri permise de regulament. Al doilea, pentru că Pavel a suferit o accidentare la scorul de 16:12, iar antrenorul bulgar a fost nevoit să facă două schimbări deodată, pentru a respecta regulamentul şi a rămâne cu minimum doi voleibalişti români pe teren: Haikal l-a înlocuit pe Pavel, iar Began pe Massinatori.

DECLARAŢII DUPĂ MECI. „Ce am jucat astăzi (n.r. - ieri) a fost total diferit faţă de meciurile anterioare, când nouă ne ieşea foarte bine faza de preluare şi atac. Azi, dimpotrivă, ne-au ieşit foarte bine blocajul, defensiva şi contraatacul, iar asta a fost cheia victoriei în cele din urmă. Echipa adversă nu a prins o zi prea bună, poate şi pentru că noi am jucat bine în apărare, dar cred că va fi principalul nostru adversar în lupta pentru titlu, alături de Craiova” - Andrey Zhekov (căpitan CVM Tomis).

„Nu este o victorie decisivă pentru titlu, campionatul se decide în play-off. Este însă importantă pentru moralul echipei, mai ales că avem destule probleme de lot. Jucătorii au reacţionat incredibil astăzi, după înfrângerea cu Wegiel, de miercurea trecută. Zalăul are echipă mai bună decât anul trecut, dar noi am fost mai puternici în această partidă” - Martin Stoev (antrenor principal CVM Tomis).

„Adversarii au reuşit un meci foarte bun în comparaţie cu noi, care nu am prins o zi prea bună, iar acest lucru cred că se vede şi pe tabelă. Constanţa a fost superioară din toate punctele de vedere: serviciu, preluare, apărare. Au jucat un volei mai bun, dar şi cu largul concurs al nostru. Ne pare rău că am pierdut, dar cu siguranţă ne vom revanşa” - Adrian Feher (jucător CSVM Zalău).

„Prea multe nu ar fi de spus după acest meci, în care am contat puţin şi doar în setul al treilea. Vom analiza şi vom vedea ce s-a întâmplat. Mai mult decât rezultatul m-au nemulţumit atitudinea şi exprimarea jucătorilor în teren, cu care este greu să emiţi pretenţii” - Aurel Vlaicu (antrenor principal Zalău).

Au evoluat - CVM Tomis (antrenori Martin Stoev şi Radu Began): Zhekov - D. Pavel, Massinatori, Spînu, Rodriguez, Bahov şi Ivanov - libero (au mai jucat: Tănăsescu, Haikal şi Began); Zalău (antrenori Aurel Vlaicu şi Bogdan Nicolae): Lamb - P. Nagy, Mihalcea, Birău, Bala, Dal Bosco şi Feher - libero (au mai jucat: Tebieş, Cherbeleaţă, Georgescu, Skoric şi Gheorghiţă).

Celelalte rezultate ale etapei a 6-a: Ştiinţa Explorări Baia Mare - Arcada Galaţi 1:3 (26:28, 21:25, 33:31, 20:25); VCM LPS Piatra Neamţ - CSM Agronomia Bucureşti 3:0 (25:15, 25:20, 25:15); Universitatea Cluj - SCM U. Craiova 1:3 (17:25, 26:24, 21:25, 22:25); Unirea Dej - Phoenix Şimleul Silvaniei 3:1 (25:14, 25:23, 28:30, 25:21). Dinamo Bucureşti a stat.

Clasament: 1. CVM TOMIS CONSTANŢA 15p/5j (15:1); 2. CSVM Zalău 15p (setaveraj 15:5); 3. Unirea Dej 12p/5j (13:4); 4. SCM U. Craiova 11p/5j (13:6); 5. Dinamo Bucureşti 10p/5j (11:7); 6. Explorări Baia Mare 9p (10:9); 7. Phoenix 6p (8:13); 8. VCM Piatra Neamţ 6p (7:12); 9. Arcada Galaţi 6p/5j (6:11); 10. U. Cluj 0p (3:18); 11. CSM Bucureşti 0p/5j (0:15).