CVM Tomis, parcurs de vis în Liga Campionilor

Cu patru victorii din tot atâtea posibile

Eveniment 18 Decembrie 2014 / 00:00 1074 accesări

Marți seară, la Roeselare, Club Volei Municipal Tomis Constanţa a făcut pasul decisiv spre o calificare istorică în play-off-ul Ligii Campionilor la volei masculin. Campioana României a învins-o pe Knack cu scorul de 3:2 (25:20, 20:25, 18:25, 26:24, 15:10), după un meci care a durat circa două ore și 15 minute. În urma acestui succes pe muchie de cuțit (gazdele au avut minge de meci la 24:23 în setul al patrulea!), CVM Tomis s-a detașat în fruntea clasamentului Grupei A din ediția 2015 a CEV DenizBank Volleyball Champions League. Tomis are 4 victorii și 10 puncte în clasament, fiind urmată de Piacenza 2v/7p, Roeselare 2v/6p și Lugano 0v/1p. Aseară s-a disputat şi celălalt meci din Grupa A: #Dragons Lugano - Copra Volley Piacenza 2:3 (18:25, 25:22, 25:22, 33:35, 13:15).

CU O VICTORIE LA LUGANO, TOMIS CÂȘTIGĂ GRUPA!

Foarte interesant este că, din acest sezon, Confederația Europeană de Volei a modificat criteriile de ordonare a echipelor în clasamentele din grupele Ligii Campionilor. Astfel, primul loc este ocupat de formația cu cele mai multe victorii, indiferent de scorul partidelor respective! În cazul egalității de victorii, echipele sunt departajate în funcție de numărul punctelor acumulate în clasament, de setaveraj (calculat prin împărțire), de punctaveraj (calculat prin împărțire) și de rezultatele directe. În consecință, Tomis și-a asigurat cel puțin poziția secundă în clasamentul final al grupei, indiferent de rezultatele pe care le va mai înregistra în ultimele două etape, întrucât doar una dintre Roeselare și Piacenza mai poate ajunge la patru victorii. Un succes cu orice scor în etapa a cincea, când voleibaliştii antrenaţi de Martin Stoev şi Radu Began vor evolua la Lugano (21 ianuarie 2015, ora 21.00), le garantează constănțenilor primul loc în clasament și accederea în play-off-12 al celei mai puternice competiţii europene intercluburi!

Partida găzduită de sala Schiervelde a început sub semnul echilibrului. Miza și-a pus amprenta pe jucătorii ambelor echipe, care au comis marți seară sensibil mai multe greșeli decât în meciul de la Constanța, de acum două săptămâni. Roeselare - Tomis 19-18 a fost „scorul” la atacuri greșite, 4-7 la preluări ratate și 15-17 la erori din serviciu. De la 10:11 în primul set, scorul a devenit 14:11, pe serviciul lui Rousseaux, dar Tomis a revenit și a preluat conducerea cu 21:18. În ciuda eforturilor gazdelor, primul set a intrat în contul oaspeților, scor 25:20. O desfășurare aproximativ identică, dar în oglindă, a avut-o setul al doilea! După 16:14 și 18:17 pentru constănțeni, scorul a devenit 21:18 pentru belgieni, pe serviciul lui Claes, iar Roeselare a restabilit egalitatea.

Pe fondul erorilor la preluare comise de Janic și Petkov, Knack s-a detașat în startul celui de-al treilea set și nu a mai putut fi ajunsă. La 20:12, Stoev i-a înlocuit pe Zhekov, Simeonov și Laza în vederea setului următor, însă doar Stancu a fost titular în actul al patrulea, în locul lui Laza. Belgienii păreau capabili să închidă partida cu 3:1, reușind un start de set perfect: 3:0, 7:3, 9:4, 15:11. Constănțenii au egalat la 16, apoi s-a mers cap la cap până la 24:23. Tomis a salvat mingea de meci a gazdelor, iar Stoev a mutat inspirat, cu Vologa la serviciu. Juniorul a pus probleme preluării adverse, colegii săi Stancu și Petkov au blocat, iar setul s-a încheiat 26:24! Roeselare a căzut psihic, iar ultimul set a însemnat doar un galop de sănătate pentru campioana României: 5:0, 8:3, 9:5, 13:8, 15:10.

Au evoluat formațiile - Knack (antrenori Emile Rousseaux și Matteo Bonacina): Tervaportti 1p - Tuerlinckx 24p, Coolman 9p, Paulides 6p, T. Rousseaux 16p, Claes 13p şi Dejonckheere-libero (au mai jucat Van Hirtum și D’Hulst); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Zhekov - Simeonov 15p, Spînu 7p, Laza 5p, Petkov 20p, Janic 13p și Rosic-libero (au mai jucat Stancu 6p, Tănăsescu, Aciobăniţei, Stoian 1p şi Vologa).

DECLARAȚII DUPĂ MECI

„Este o victorie extraordinară, ca și celelalte pe care le-am obținut în Liga Campionilor. Cred că este o mare surpriză să câștigăm la Roeselare, nimeni nu se aștepta la așa ceva, în condițiile în care am avut și probleme de lot, dar i-am recuperat pe Zhekov și Janic. Am reușit un meci foarte bun, iar victoria și punctele obținute sunt foarte importante pentru calificarea în play-off și pentru câștigarea grupei” - Andrei Spînu (jucător CVM Tomis).

„A fost o victorie grea, muncită, care la un moment dat părea imposibilă, dar am sperat în ea, chiar și la mingea de meci a gazdelor. Toată echipa a avut o evoluție excepțională, dar îi remarc pe Zhekov și Janic, care au făcut eforturi mari să joace și au făcut față meciului. Faptul că Tomis este lider neînvins în Liga Campionilor reprezintă ceva extraordinar pentru clubul nostru și pentru voleiul din România” - Radu Began (antrenor secund CVM Tomis).

„Această nouă victorie în Europa confirmă încă o dată seriozitatea și profesionalismul celor implicați în activitatea care se desfășoară la Club Volei Municipal Tomis Constanța. În plus, susțin ideea că voleiul românesc e într-un moment de ascensiune, care începe cu prezența naționalei României la Campionatul European de tineret, unde CVM Tomis a avut cinci jucători. Doi dintre ei, Aciobăniței și Vologa, joacă acum în Liga Campionilor. De asemenea, combinația între jucătorii străini cu valoare și cu experiență și jucătorii români valoroși reprezintă una dintre cheile succesului, iar acest lucru demonstrează faptul că pentru a crește valoarea unei echipe nu trebuie limitat numărul jucătorilor străini în întrecerea internă. Calificarea în play-off este acum la îndemâna noastră și sperăm ca sprijiniți de factorii locali să putem asigura, în continuare, condiții optime de pregătire în vederea celor două partide din grupă pe care le mai avem de disputat și să mai putem transfera un jucător de valoare, pentru a obține rezultate internaționale de prestigiu pentru voleiul constănțean și românesc” - Serhan Cadâr (director executiv CVM Tomis).

„După 11 ani de evoluții în Cupele Europene am ajuns atât de sus încât nici nu-ți vine să crezi! A fost un meci deosebit de greu. Roeselare este o echipă foarte puternică, foarte omogenă, are jucători care evoluează împreună de ani de zile. Suntem neînvinși în grupă și conform noilor regulamente, în care contează numărul de victorii, avem șanse foarte mari să mergem în play-off de pe primul loc” - Sorin Strutinsky (președinte CVM Tomis).