CVM Tomis pierde la Zalău, meciul 4 se joacă astăzi

Volei (m) / DA1, play-off, turneul locurilor 1-4, finala pentru locurile 1-2, meciul 3: CSVM ZALĂU - CVM TOMIS CONSTANŢA 3:0

Sport 28 Aprilie 2015 / 00:00 1524 accesări

Aseară, la Zalău, s-a disputat partida a treia din finala Diviziei A1 la volei masculin, în care echipa locală CSVM a primit vizita deținătoarei titlului, CVM Tomis Constanța. Sălăjenii au reușit să se impună cu 3:0 (25:20, 26:24, 25:21), după 90 de minute de joc, iar scorul general a devenit 2-1 pentru constănțeni. Finala se joacă în sistemul „cel mai bun din cinci partide”, iar meciul 4 este programat astăzi, de la ora 19.00 (în direct la Digi Sport 2). Dacă va câștiga CVM Tomis, seria se încheie și campioana își păstrează titlul. Dacă se va impune Zalăul, gazdele vor egala scorul general, iar cele două formații vor reveni la Constanța pentru meciul decisiv. Data acestuia a fost din nou schimbată de federație, care a reprogramat partida pentru lunea viitoare, de la ora 18.00, probabil din rațiuni de televizare!

GAZDELE AU FĂCUT DIFERENȚA CU BLOCAJUL

Jucătorii antrenați de Stoyan Stoev au confirmat replica foarte bună pe care au dat-o la Constanța, în primele două partide ale finalei, și au reușit prima victorie din acest campionat asupra Tomisului, după patru eșecuri consecutive. Gazdele au dominat începutul meciului și s-au detașat la 9:5, moment în care Martin Stoev a fost nevoit să-l înlocuiască pe Zhekov cu Stoian. La un atac advers, mingea i-a dat peste cap coordonatorului bulgar degetele de la mâna dreaptă, iar acesta nu a mai putut continua. La faza imediat următoare, Petkov a fost trimis în locul lui Aciobăniței, pe postul de extremă, întregind formula de echipă în care Tomis a evoluat până la finalul partidei. Bulgarul a intrat foarte bine în joc, reușind patru puncte din primele sale patru atacuri! Zhekov și Aciobăniței au revenit pe teren la 21:18 pentru gazde, însă nu au reușit să-i împiedice pe zălăuani să-și adjudece primul set, la 20.

Tot sălăjenii au avut un start mai bun și în setul secund (4:1, 5:2, 6:5), dar constănțenii au revenit și au trecut în avantaj, 12:9. A urmat o perioadă echilibrată, cu cele două echipe alternând la conducere. CVM Tomis a condus cu 24:23, dar nu a putut închide setul și Zalăul a făcut 2:0 după ce a reușit trei puncte la rând! La jumătatea acestui set, Laza l-a înlocuit pe Stancu și a rămas în teren până la finalul meciului. Ultimul set a fost controlat de formația campioană, care și-a găsit ritmul de joc și părea capabilă să lungească această partidă. Tomis a condus cu 8:6, 11:10, 17:15 și 19:17, dar Zalăul a revenit incredibil, pe serviciul lui Lescov, a întors scorul la 23:19 și a câștigat setul la 21!!! Blocajul a fost principala armă a gazdelor: 16-4 a fost raportul punctelor reușite cu acest procedeu, doar Simeonov fiind blocat de nouă ori!

Au evoluat - CSVM Zalău (antrenori Stoyan Stoev și Bogdan Nicolae): Lescov 2p - Cherbeleață 11p, Mihalcea 6p (3 blocaje), Gheorghiţă 16p (9 blocaje), Dal Bosco 9p, Bala 15p (3 blocaje) și Feher - libero (a mai jucat: Tarța); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Zhekov - Simeonov 10p, Stancu 2p, Spînu 5p, Janic 9p, Aciobăniței 1p și Rosic - libero (au mai jucat: Stoian, Petkov 14p, Laza 1p și D. Pavel).

„A fost unul dintre cele mai slabe meciuri ale echipei noastre, un meci tensionat, obositor, în care nu am reușit să trecem peste accidentarea lui Zhekov. Dacă este să căutăm scuze pentru eșec, le găsim, respectiv în accidentarea coordonatorului, dar echipa are 12 jucători în lot și toți trebuie să-și demonstreze valoarea. Totuși, să nu uităm că este o finală de Campionat Național, în care niciun meci nu este dinainte câștigat. Constanța și Zalăul sunt cele mai bune echipe din țară și era normal ca finala să nu se termine 3-0. Rămâne să dovedim în cele două meciuri rămase de jucat că merităm să câștigăm campionatul. Diferența cred că a făcut-o numărul total de greșeli, mult mai mare în cazul echipei noastre”, a declarat Serhan Cadâr, directorul executiv al grupării constănțene. Coordonatorul Andrey Zhekov a suferit o luxație la trei degete de la mâna dreaptă și rămâne de văzut dacă va putea evolua pentru CVM Tomis  în meciul de astăzi.