Debut european cu dreptul pentru HC Dobrogea Sud

Sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanţa

Sport 14 Octombrie 2017 / 20:00 1611 accesări
Calificarea în turul al treilea preliminar al Cupei EHF se va decide duminică, de la ora 18.00, în Sala Sporturilor

Prima manşă a confruntării dintre Handbal Club Dobrogea Sud Constanța şi echipa norvegiană BSK Handball Elite, din turul al doilea preliminar al Cupei EHF, desfăşurată sâmbătă seară, în Sala Sporturilor din Constanța, a fost una pe muchie de cuţit. Cele două formaţii au luptat pentru victorie, iar finalul întâlnirii a consemnat succesul handbaliştilor constănţeni, scor 24-22, la pauză 11-11. Calificarea se va decide duminică, de la ora 18.00 (în direct la Dotto Sport), tot în Sala Sporturilor, în manşa retur.

Duelul de sâmbătă a început favorabil pentru HCDS, jucătorii pregătiţi de Marko Isakovic având şi cinci goluri avantaj la jumătatea primei reprize, scor 8-3. Însă norvegienii au recuperat pas cu pas şi la pauză tabela de marcaj a arătat scor egal, 11-11. Mai mult, la începutul reprizei secunde, oaspeţii au preluat conducerea 13-12, dar echipa noastră a revenit şi s-a desprins la trei goluri, scor 16-13. BSK a mai egalat o dată, 16-16, după care HCDS nu a mai cedat avantajul, învingând în cele din urmă la două goluri diferenţă, scor 24-22.

Golurile formaţiei constănțene au fost reușite de Vujovic 5, Nikolic 5, Toma 4, Cutura 3, Vujadinovic 3, Crnoglavac 2 (1x7m), Mladenovic 1 și Malinovic 1. Crnoglavac şi Toma au irosit câte o lovitură de la 7 metri, trimiţând mingea în bara laterală. Portarul Mitrevski a avut 18 intervenţii salvatoare, contribuind la primul succes european pentru HC Dobrogea Sud

„Prima victorie şi ne bucurăm mult pentru ea. A fost greu. Dacă eram puţini mai atenţi diferenţa era mai mare, dar ne bucurăm pentru această victorie, una muncită. Trebuie să ne odihnim, pentru că ne aşteaptă un meci cel puţin la fel de greu ca acesta. Ne dorim cât mai multe victorii în cupele europene pentru HCDS. Suporterii, ca întotdeauna, au venit pregătiţi să ne susţină şi le mulţumim. Am dat totul pe teren ca să reuşim şi să le oferim această victorie”, a declarat Laurențiu Toma, căpitanul echipei constănțene.