Din nou emoţii pentru gimnastele tricolore

Sport 02 August 2012 / 00:00 524 accesări

După ce a cucerit medalia de bronz în întrecerea pe echipe de la Jocurile Olimpice de la Londra, gimnastică românească feminină va lupta astăzi din nou pentru podium. Astfel, de la ora 18.30, este programată finala concursului individual compus, unde sunt calificate două gimnaste tricolore, Larisa Iordache şi Sandra Izbaşa. Uşor accidentată, Iordache a reuşit totuşi o prestaţie bună în calificări, obţinând calificarea de pe locul 9, cu 57,800 puncte, în timp ce Izbaşa s-a clasat două locuri mai jos, pe locul 11, cu 57,532p.

KOCZI, RETRAS DIN FINALĂ. Gimnastul Flavius Koczi a fost retras, ieri, din finala la individual compus, de la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a spus că nu poate să facă finala, conform declaraţiei preşedintelui Federaţiei Române de Gimnastică, Adrian Stoica, aflat la Londra. Koczi este calificat şi în finalele de la sol şi sărituri. Finalele pe aparate vor avea loc pe 5 august (sol, cal cu mânere), pe 6 august (sărituri, inele) şi pe 7 august (paralele, bară fixă).