Doar Sebastian Tulea şi Mara Gherman au urcat pe podium

Înot / Campionatele Naționale pentru cadeți

Sport 22 Iulie 2015 / 00:00 2101 accesări

Bilanțul cluburilor constănțene la Campionatele Naţionale de înot rezervate cadeților (sportivi născuți în anii 2001, 2002 și 2003), care s-au încheiat duminică, la București, a fost, din păcate, unul modest. Doar două medalii de bronz au fost cucerite de sportivi de la Atena Sport Club, ambii în vârstă de 14 ani. Sebastian Tulea, antrenat de Andrei Petrescu, s-a clasat pe locul 3 la 200 m bras și pe locul 4 la 100 m bras, în timp ce Mara Gherman (antrenor Laura Sachelarie) a cucerit bronzul la 50 m liber şi a ocupat locul 6 la 100 m liber.

Au mai obținut puncte: Vlad Rogoveanu (12 ani, Atena Sport Club, antrenor Răzvan Florea) - locul 5 la 50 m fluture, 50 m liber, 100 m spate și 100 m liber, locul 7 la 200 m spate; Alexandru Banu (14 ani, Atena Sport Club, antrenor Laura Sachelarie) - locul 6 la 200 m liber; Eugen Susanu (12 ani, Atena Sport Club, antrenor Andrei Petrescu) - locul 8 la 50 m liber; Răzvan Leu (14 ani, Atena Sport Club, antrenor Gina Handrea) - locul 7 la 50 m liber; Alexandru Preda (13 ani, Palatul Copiilor, antrenori Elena Hanu și Octavian Tileagă) - locul 5 la 200 m bras, locul 6 la 100 m bras; Simina Stroe (14 ani, Palatul Copiilor, antrenori Elena Hanu și Octavian Tileagă) - locul 5 la 200 m bras, locul 6 la 100 m bras și 400 m mixt, locul 8 la 200 m mixt; Andreea Vlaicu (14 ani, Palatul Copiilor, antrenori Elena Hanu și Octavian Tileagă) - locul 4 la 400 m și 800 m liber; Mara Constantin (14 ani, CS Farul Constanța, antrenor Octavian Tileagă) - locul 6 la 100 m spate, locul 7 la 100 m fluture și 200 m liber. A mai punctat ștafeta băieților de 14 ani de la Atena, alcătuită din Răzvan Leu, Sebastian Tulea, Alexandru Olteanu şi Alexandru Banu, pentru locul 4 la 4x100 m liber şi la 4x100 m mixt. Au fost acordate puncte pentru primii opt clasați în probele individuale (9p pentru locul 1, 7p pentru locul 2, etc.) și pentru primele opt clasate în probele de ștafetă (18p pentru locul 1, 14p pentru locul 2, etc.). În clasamentul general pe secţii, Atena a ocupat locul 21, cu 64 de puncte, Palatul Copiilor s-a clasat pe locul 33, cu 28p, iar CS Farul a încheiat pe poziţia 42, cu 6p. În total, au punctat sportivi de la 48 de cluburi.