Două titluri europene pentru România la CE de gimnastică

Sport 19 Mai 2014 / 00:00 849 accesări

România a încheiat, ieri, participarea la Campionatul European de gimnastică feminină, junioare şi senioare, de la Sofia, cu un bilanţ de nouă medalii, din care două de aur, cinci de argint şi două de bronz. Vedeta delegaţiei tricolore a fost Larisa Iordache, singura gimnastă care a obţinut două medalii de aur la Europenele din 2014, cucerind, sâmbătă, titlul european împreună cu echipa şi impunându-se, ieri, în finala de la sol, în care a fost notată cu 14.800, la egalitate cu italianca Vanessa Ferrari. În plus, Iordache a încheiat pe locul secund la bârnă (cu 14.800), iar la sărituri a terminat pe ultima treaptă a podiumului (cu 14.533).

Sâmbătă, în întrecerea pe echipe, gimnastele Larisa Iordache, Diana Bulimar, Andreea Munteanu, Ştefania Stănilă şi Silvia Zarzu au obţinut aurul, cu un total de 172.754 puncte, argintul a revenit Marii Britanii (170.663p), iar bronzul Rusiei (169.329p).

Bilanţul delegaţiei tricolore a fost completat de cele cinci medalii ale junioarelor: patru de argint, prin Laura Jurcă (la individual compus şi sărituri) şi Andreea Iridon (la bârnă şi sol), precum şi una de bronz, în întrecerea pe echipe.