Dulgheru a ironizat-o pe Bouchard

Tenis de câmp / Fed Cup

Sport 20 Aprilie 2015 / 00:00 996 accesări

Jucătoarea de tenis Alexandra Dulgheru, locul 69 WTA, a învins-o sâmbătă seară, cu scorul de 6-4, 6-4, pe Eugenie Bouchard, locul 7 WTA, astfel că România a egalat scorul în întâlnirea cu Canada, de la Montreal, din barajul pentru Grupa Mondială a Cupei Federaţiei. Partida a durat o oră şi 37 de minute. La finalul partidei de sâmbătă, Dulgheru s-a îndreptat imediat spre loja în care se aflau staff-ul României şi coechipierele Andreea Mitu şi Raluca Olaru. Ea a mimat că refuză să dea mâna cu ei, ironizând astfel gestul lui Bouchard, care nu a acceptat să-i strângă mâna la tragerea la sorţi de vineri. În tot acest timp, Bouchard a aşteptat-o la fileu pe Dulgheru, pentru a-i strânge mâna, aşa cum a promis vineri. După „mica scenetă” pusă în practică în sala din Montreal, românca a mers şi a dat mâna cu sportiva canadiană. Simona Halep, locul 3 WTA, a vorbit despre gestul canadiencei Eugenie Bouchard de a nu-i strânge mâna Alexandrei Dulgheru la tragerea la sorţi de la Fed Cup, subliniind că totul ţine de educaţia fiecăruia şi că ea nu ar fi făcut niciodată aşa ceva, în timp ce gestul Alexandrei l-a apreciat drept unul amuzant. În primul meci de sâmbătă, Irina-Camelia Begu, locul 33 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 4-6, 7-5, 6-4, de Francoise Abanda (260 WTA), după două ore şi 39 de minute de joc. Begu a fost vizibil afectată în setul al treilea de o problemă la piciorul stâng. Duminică seară, după închiderea ediției, s-au disputat partidele Eugenie Bouchard (locul 7 WTA) - Andreea Mitu (locul 104 WTA), Francoise Abanda (locul 260) - Alexandra Dulgheru (locul 69) şi Gabriela Dabrowski / Sharon Fischmann - Andreea Mitu / Raluca Olaru. Begu nu a putut evolua și a fost înlocuită de Andreea Mitu. Învingătoarea din partida Canada-România va evolua în 2016 în cea mai înaltă divizie a competiţiei, iar învinsa va juca în Grupa Mondială II.