Egiptul ajunge în finală în... stil italian!

Fotbal / Cupa Africii pe Națiuni

Sport 02 Februarie 2017 / 14:20 354 accesări
El Hadary este eroul Egiptului

Prima finalistă a Cupei Africii pe Națiuni la fotbal este Egipt, cea mai titrată echipă din istoria acestei competiții, cu șapte titluri cucerite. În prima semifinală, Egipt s-a impus după prelungiri și lovituri de departajare, eroul echipei fiind portarul El Hadary, care a apărat ultimele două penalty-uri ale burkinezilor, după ce Said ratase primul penalty al egiptenilor! De altfel, parcursul de excepție al egiptenilor a depins - în mare măsură! - de portarul El Hadary (acum în vârstă de 44 de ani!), intrat în teren în minutul 25 al primului meci de la CAN, după ce s-a accidentat titularul! De atunci, Egipt a încasat patru goluri în cinci meciuri - italienii ar fi geloși pe acest parcurs! - și s-a calificat în finala de duminică. Rezultatul primei semifinale: Burkina Faso - Egipt 1-1, 3-4 la loviturile de departajare. Joi seară se dispută a doua semifinală: Camerun - Ghana (ora 21.00).