Fără medalie tricoloră la gimnastică feminin la individual compus

Jocurile Olimpice, ediţia a XXX-a

Sport 03 August 2012 / 00:00 535 accesări

Gimnastele tricolore nu au reuşit să producă o surpriză în concursul olimpic la individual compus, clasându-se la o distanţă mare de punctajul obţinut de primele clasate. Intrate în finală fără să fie cotate cu şanse la medalii, Larisa Iordache şi Sandra Izbaşa au început concursul la cel mai dificil aparat, paralele, iar notele au fost destul de mici. Elevele antrenorilor Octavian Bellu şi Mariana Bitang nu au strălucit nici la bârnă, dar au mers în primele zece, în ciuda numeroaselor ezitări. A urmat solul, unde ambele au sperat să mai recupereze din deficit. Nu a reuşit decât Izbaşa, care a urcat puternic în clasament, în timp ce Iordache a călcat în afara podiumului şi a fost aspru penalizată. Nici săriturile nu au reuşit să aducă note mari pentru românce, care au încheiat concursul decent, dar fără să aibă vreun moment pretenţii la medalii. Notele obţinute de gimnastele române - Larisa Iordache: paralele - 14.233, bârnă - 14.966, sol - 13.833 şi sărituri - 14.933; Sandra Izbaşa: paralele - 13.900, bârnă - 14.400, sol - 15.200 şi sărituri - 15.333. Astfel, Izbaşa a terminat pe locul 5, cu 58,833 puncte, în timp ce Iordache s-a clasat pe locul 9, cu 57.965p. Titlul de campioană olimpică a fost cucerit de americanca Gabrielle Douglas, cu 62.232p, urmată de rusoaicele Victoria Komova, cu 61.973p, şi Alyia Mustafina, cu 59.566p.

Pentru gimnastică urmează două zile de pauză până la finalele pe aparate, programate pe 5, 6 şi 7 august, atât la feminin, cât şi la masculin. La feminin, în finale, vor evolua Sandra Izbaşa (la sărituri, pe 5 august), Cătălina Ponor şi Diana Bulimar (la bârnă, pe 7 august), Cătălina Ponor şi Sandra Izbaşa (la sol, pe 7 august). La masculin, Flavius Koczi s-a calificat în finală la sol (5 august) şi sărituri (6 august).