Fără medalii la CM de atletism junioare

Sport 10 Iulie 2008 / 00:00 504 accesări

Marţi, la Bydgoszcz (Polonia) au început Campionatele Mondiale de atletism pentru junioare şi juniori, competiţie la care participă şi şase sportivi constănţeni. Dacă prima zi a competiţiei a fost rezervată calificărilor, ieri au avut loc şi primele finale, emoţiile noastre îndreptîndu-se spre probele de 10 km marş şi 100 m, acolo unde, în ultimul act, au fost calificate Ana-Maria Greceanu şi Adriana Turnea (ambele de la CS Farul), respectiv Andreea Ogrăzeanu (CSS Alexandria - CS Farul). Deşi la 10 km marş, probă la care au luat startul 34 de atlete, sportivele antrenate de Stana Mihăilescu nu au prins podiumul, Greceanu (locul 5) şi Turnea (locul 10) au obţinut la Bydgoszcz cele mai bune performanţe personale. Greceanu a parcurs distanţa în 45 de minute, 53 de secunde şi 50 de sutimi, iar Turnea în 46 min., 28 sec. şi 51 de sutimi. Prima a fost rusoaica Tatyana Mineeva, cronometrată cu timpul de 43 min., 24 sec. şi 72 de sutimi. Calificată cu al treilea timp, 11,54 secunde, în finala probei de 100 m, Andreea Ogrăzeanu (CSS Alexandria - CS Farul) s-a clasat abia a şasea, fiind cronometrată cu timpul de 11,67 sec. Atleta antrenată de Cristina Manea va încerca în această dimineaţă să obţină calificarea şi în semifinala de la 200 m, penultimul act al probei fiind programat în cea de-a doua sesiune a zilei. Tot astăzi va concura şi Cristina Toma (CS Farul), eleva Lenuţei Dragomir fiind calificată în finala de la triplusalt cu cea de-a şaptea reuşită, 13,41 m.