FC Farul a revenit în lupta pentru Liga I

Fotbal / Liga a II-a, Seria I, etapa a 5-a: FC Snagov - FC Farul 0-1

Sport 14 Septembrie 2009 / 00:00 1076 accesări

După un început greoi de campionat, FC Farul şi-a revenit, bifînd duminică al doilea succes din deplasare în acest sezon. Echipa pregătită de Marius Şumudică s-a impus cu 1-0 în fieful celor de la FC Snagov, în etapa a cincea a Ligii a II-a, la capătul unui joc pe care l-a dominat cu autoritate. Constănţenii au început în forţă, presînd la poarta lui Curileac, şi, în min. 13, Marius Ene a fost la un pas să deschidă scorul, dar şutul său de la 18 metri a ţintit bara din stînga portarului gazdelor. După patru minute, Diogo a trecut şi el pe lîngă gol, însă lovitura de cap expediată din 8 metri a trecut peste transversală. Gazdele au replicat pentru prima oară abia în min. 23, cînd Vlas a parat mingea trimisă de Viorel Dinu I la colţul scurt. A fost doar un “foc de paie”, Farul continuînd să se afle la cîrma jocului. Totuşi, la pauză s-a intrat la egalitate, după ce, în ultimul minut, Curileac a salvat norocos la şutul lui Marius Ene. Repriza secundă a debutat sub semnul echilibrului, chiar dacă FC Snagov nu a reuşit să-şi creeze ocazii la poarta Farului. După un sfert de oră, Mendy a luat o acţiune pe cont propriu şi Petrea nu l-a putut opri decît printr-un fault în suprafaţa de pedeapsă. Golgeterul Marius Ene a transformat perfect de la punctul cu var, aducîndu-şi formaţia în avantaj. Mulţumiţi de rezultat, constănţenii s-au retras în defensivă, încercînd să lovească pe contraatac, însă ocazia de a majora diferenţa a venit în urma unei faze fixe, Papp trimiţînd mingea în bară. Cu şapte minute înainte de final, Viorel Dinu I nu şi-a mai putut stăpînii nervii şi l-a faultat dur pe Cristocea, motiv pentru care a văzut cartonaşul roşu. În superioritate numerică, formaţia de pe litoral a controlat finalul jocului, păstrînd avantajul pînă la fluierul final. Succesul a urcat Farul pe locul 11 în clasamentul Seriei I, cu 6 puncte, dar cu un joc mai puţin disputat. Constănţenii au şansa de a se apropia de zona superioară a ierarhiei, dacă vor învinge Petrolul Ploieşti, în restanţa din etapa a 4-a, programată miercuri, de la ora 16.00, la Stejaru.

Au evoluat formaţii: FC Snagov (antrenor Mihai Stoica): Curileac - Ad. Popa (67 Al. David), Zeciu, Ir. Voicu, M. Florea - Al. Radu, Petrea, Pricop (73 Bereşoae), G. Ene - V. Dinu I, V. Dinu II (46 Rădulescu); FC Farul (antrenor Marius Şumudică): Vlas - Măţel, Papp, Diogo, Mendy - B. Andone (90 Soare), Cristocea, Teekloh, Mansur - M. Ene (68 L. Mihai II, 89 Păcuraru), Chico. Arbitri: Teodora Albon (Cluj) - Irina Mîrţ (Bucureşti) şi Petruţa Iugulescu (Tîrgovişte). Marcator: M. Ene 60 - pen. Cartonaşe galbene: Petrea, G. Ene, Al. Radu/ Vlas, M. Ene, Teekloh, Chico.

Şumudică şi-a felicitat elevii

La finalul partidei, Marius Şumudică s-a arătat mulţumit de rezultat, dar mai ales de jocul prestat de echipa sa. “Este un rezultat meritat, dar mai important este felul în care a jucat echipa. Am reuşit să-i ţinem pe adversari departe de poartă şi nu le-am dat şansa să-şi creeze ocazii de a marca. Sînt mulţumit pentru jucători şi este victoria lor. Dacă în alte meciuri au fost contestaţi de galerie, acum merită felicitări şi sper ca toată lumea să fie alături de ei. La Tulcea, pentru noi a fost momentul zero. Trebuie să cîştigăm însă şi restanţa cu Petrolul Ploieşti şi să urcăm pe locurile fruntaşe în clasament. Dacă trecem cu bine de următoarele meciuri de pe teren propriu, vom avea un program mult mai uşor”, a spus antrenorul Farului, Tehnicianul a fost pus în dificultate, cu zece minute înaintea startului partidei, cînd a aflat că nu-l poate folosi pe Dejan Rusmir, pentru că erau prezenţi în teren prea mulţi jucători extracomunitari.