FC Liverpool a câştigat Campionatul Mondial de fotbal al cluburilor

Fotbal internaţional

Sport 21 Decembrie 2019 / 23:58 690 accesări

Deţinătoarea UEFA Champions League, FC Liverpool, a câştigat, sâmbătă seară, pentru prima oară în istoria clubului englez, Campionatul Mondial de fotbal al cluburilor. Sâmbătă seară, în finala competiţiei care a avut loc în la Doha, în Qatar, FC Liverpool s-a impus cu scorul de 1-0, după prelungiri, în confruntarea cu formaţia braziliană CR Flamengo, campioana Americii de Sud. Unicul gol al partidei a fost marcat de Roberto Firmino, în minutul 99.

Pe locul 3 s-a clasat echipa mexicană CF Monterrey, care a depăşit în finala mică formaţia pregătită de antrenorul român Răzvan Lucescu, Al Hilal, la loviturile de departajare, cu scorul de 4-3, după 120 de minute de joc scorul fiind egal, 2-2 (A. Gonzalez 55, Meza 60 / Eduardo 35, B. Gomis 66). Finala mică a fost arbitrată la centru de Ovidiu Haţegan.