FC Steaua nu a rezistat în faţa dinamoviştilor în zece jucători

Fotbal / Semifinalele Cupei României, manşa retur: FC STEAUA BUCUREŞTI - DINAMO BUCUREŞTI 2-2

Sport 20 Aprilie 2016 / 23:41 897 accesări
Antrenorul Laurenţiu Reghecampf a urmărit repriza a doua din tribună

Arena Națională din București a găzduit, miercuri seară, partida retur din semifinalele Cupei României-Timișoreana la fotbal dintre echipele FC Steaua București și Dinamo București. După ce în tur scorul a fost egal, 0-0, manşa secundă s-a încheiat tot la egalitate, scor 2-2, şi Dinamo face pasul în ultimul act al competiţiei graţie golurilor înscrise în deplasare. În meciul de miercuri, după 11 minute de joc, Steliano Filip a părăsit terenul accidentat, iar Steaua a marcat golul chiar în urma unei acţiuni de atac încheiată pe partea stângă. În minutul 17, Gabriel Enache a înscris primul său gol pentru formaţia stelistă după o pasă perfectă a lui Nicuşor Stanciu şi a dedicat golul lui Sulley Muniru, accidentat grav în meciul din Cupa Ligii cu Astra Giurgiu. Steaua a rămas în zece jucători din minutul 43, după ce Bourceanu l-a făcut KO pe Gnohere cu un cot aplicat în plină figură, iar după încheierea primei reprize antrenorul Laurenţiu Reghecampf a fost trimis şi el în tribună. Antrenorul stelist i-a cerut socoteală arbitrului Cristi Balaj pentru curajul de a-i acorda cartonaşul roşu mijlocaşului stelist, care a primit, iniţial, doar galben, dar şi pentru neacordarea unui penalty la o intervenţie asupra lui Momcilovic.

Repriza a doua a adus golul egalizator în minutul 51, Ekeng şutând senzaţional de la peste 25 de metri şi mingea s-a dus glonţ în poarta stelistă. Dinamoviştii nu au avut însă timp să se bucure, pentru că la următoarea fază FCSB a preluat, din nou, conducerea. Adi Popa, trimis în teren imediat după golul lui Ekeng, a luat o acţiunea pe cont propriu pe partea dreaptă, a şutat periculos, mingea a ajuns în cele din urmă la Chipciu şi Cerniauskas a scos pentru a doua oară mingea din poartă. Cu un om în plus, Dinamo a reuşit golul calificării în minutul 75, prin Puljic, după ce Cojocaru a fost salvat de bară la reluarea lui Marc şi apoi a respins balonul trimis periculos spre poartă de Essombe.

Scor final: FC Steaua - Dinamo 2-2 (G. Enache 17, Chipciu 52 / Ekeng 51, Puljic 75).

Au evoluat - FC Steaua (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Cojocaru - G. Enache, Varela (cpt.), Tamaș, Momcilovic - Kharja, Bourceanu - Chipciu, N. Stanciu (51 Adi Popa), Hamroun (66 Tade) - Marica (46. L. Filip); Dinamo (antrenor Mircea Rednic): Cerniauskas - Hanca (71 Essombe), A. Marc, Puljic, St. Filip (12 Corbu) - Ekeng, Mevlja - D. Rotariu (cpt.), Palic, V. Lazăr (57 Romario) - Gnohere. Cartonaşe galbene: Bourceanu, Chipciu. Eliminat: Bourceanu (min. 43). Partida a fost arbitrată la centru de Cristi Balaj.

Joi seară, de la ora 20.30 (în direct la Digi Sport 1 și Dolce Sport 1), este programată şi confruntarea retur din cealaltă semifinală, CFR Cluj - ASA Tg. Mureș, care pornește tot de la scorul de 0-0, rezultat cu care s-a încheiat manșa tur. Finala Cupei României se va disputa la 10 mai.