FC Viitorul, înfrângere în primul joc din play-off

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa 1

Sport 11 Martie 2018 / 23:26 646 accesări
Mladen (numărul 5) a înscris golul de onoare al Viitorului

Duminică seară, pe Arena Națională din București, FC Viitorul a pierdut primul meci din play-off-ul sezonului 2017- 2018 al Ligii 1 la fotbal, 1-2 cu FCSB. Un meci în care jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi au cedat la limită, FCSB punctând decisiv în prima repriză, prin Budescu, în minutul 32, și Momcilovic, în minutul 39, golul de onoare al campioanei en titre fiind reuşit de Mladen, în minutul 75.

Au evoluat următoarele formaţii - FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - R. Benzar, Planic, Momcilovic, Junior Morais - Pintilii (46 Ov. Popescu), Dr. Nedelcu - Man, Budescu, Fl. Tănase (76 Teixeira) - Gnohere (65 Alibec); FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Cojocaru - Mladen, Țîru, Hodorogea, Cr. Ganea - Cicâldău, T. Băluță, Dumitrescu (46 Drăguș) - A. Ciobanu (68 T. Căpușă), I. Hagi, A. Chițu (62 Mățan). Cartonaşe galbene: Man, Dr. Nedelcu / I. Hagi. Meciul a fost arbitrat la centru de Istvan Kovacs (Carei).

În etapa doua din play-off, FC Viitorul va juca vineri, 16 martie, de la ora 20.45, pe teren propriu, împotriva echipei CS Universitatea Craiova.

Clasament play-off: 1. CFR Cluj 33p (golaveraj: 2-1), 2. FCSB 31p (2-1), 3. CS U. Craiova 29p (1-0), 4. FC VIITORUL 22p (1-2), 5. Astra Giurgiu 22p (0-1), 6. CSM Poli Iaşi 20p (1-2). Campioana României va evolua în Liga Campionilor, iar formațiile de pe locurile 2 și 3, în UEFA Europa League.

Tot duminică s-a disputat şi un meci din prima etapă a play-off-ului, FC Voluntari câştigând, cu scorul de 1-0 (Fl. Cernat 90+4-pen.), duelul cu ACS Poli Timişoara. Luni seară, de la ora 20.45 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look TV), tot în play-off, Dinamo Bucureşti va întâlni pe Gaz Metan Mediaş.

Clasament play-out: 7. Botoșani 21p (0-0), 8. Dinamo 20p (0-0), 9. Voluntari 17p (1-0), 10. Chiajna 15p (1-1), 11. Timișoara 14p (0-1), 12. Sepsi 11p (1-1), 13. Mediaș 8p (0-0), 14. Juventus 7p (0-0).

Locul 12 din play-out va disputa un meci de baraj cu locul 3 din Liga a 2-a. Echipele de pe locurile 13 şi 14 din play-out vor retrograda.