FC Viitorul pierde primul meci amical din inter-sezon

Sport 18 Iunie 2017 / 16:06 2222 accesări
Rauf Aliev deschide scorul în minutul 24

Campioana României la fotbal, FC Viitorul, a susținut sâmbătă după-amiază primul meci de verificare din cadrul stagiului de pregătire pe care îl efectuează în Turcia. Adversara formației pregătite de Gheorghe Hagi a fost echipa azeră Inter Baku, care a încheiat campionatul intern pe locul al treilea și care va participa în ediția viitoare a Europa League. Întâlnirea s-a disputat la baza de pregătire folosită de constănțeni în Turcia (Fenerbahçe Topuk Yaylası Resort) și s-a încheiat cu succesul azerilor, scor 2-1 (1-1).

Inter Baku a deschis scorul prin Rauf Aliev, care în minutul 24 a transformat un penalty acordat eronat de centralul întâlnirii, pentru un fault făcut de Rîmniceanu la doi metri în afara careului! Probabil, arbitrul a vrut să compenseze astfel faptul că nu l-a eliminat pe portarul constănțean... După două minute, Viitorul a egalat prin George Țucudean, care a fructificat o pasă perfectă primită de la... portarul advers. Scorul final avea să-l stabilească Samir Zargarov, în minutul 87, cu o lovitură de cap din centrul careului.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Rîmniceanu (46 Buzbuchi) - Dumitraș (46 Dani Lopez), Hodorogea (46 T. Băluță, 68 Boboc), M. Constantin (46 Boli), Panait (46 S. Rădoi) - A. Ciobanu (46 Roșu), Mladen (46 Iacob), Vînă (46 Purece) - Chițu (46 Al. Stoica), Țucudean (46 Morar), Ov. Herea (46 Cicâldău, 68 Grecu).

Marți, de la ora 17.00, FC Viitorul va susține un nou meci de verificare în cantonamentul din Turcia, contra unei alte echipe din Azerbaidjan, FK Zira (locul 4 în sezonul precedent). Reamintim că deținătoarea titlului de campioană a României nu-i are în cantonamentul din Turcia pe Benzar, Țîru, Ganea, Tordai, Ghiță, Casap, Coman și Mățan, care se vor prezenta la echipă în al doilea cantonament al verii, cel din Slovenia.

FC Viitorul va susține în al doilea cantonament patru meciuri de verificare, după cum urmează:

26 iunie: FC Vitorul - NK Celje (Slovenia, locul 5)

29 iunie: FC Viitorul - Dinamo Tbilisi (Georgia, locul 1)

2 iulie: FC Viitorul - FK Krasnodar (Rusia, locul 4)

5 iulie: FC Viitorul - ȚSKA Moscova (Rusia, locul 2)

Adversarul din 29 iunie se poate modifica.