FC Viitorul U11, vicecampioană națională în întrecerea juniorilor E

Fotbal

Sport 11 Iunie 2017 / 12:14 838 accesări

Formaţia FC Viitorul Under 11 a susținut, duminică dimineață, finala Campionatului Național rezervat juniorilor E (jucători născuți după 1 ianuarie 2006) împotriva echipei Luceafărul Cluj. Meciul s-a disputat pe terenul sintetic al Centrului de Fotbal FRF de la Buftea și s-a încheiat cu victoria ardelenilor, cu scorul de 2-1, după ce la pauză Viitorul a condus cu 1-0. Constănțenii au deschis scorul prin Ramon Giurgiu, în minutul 9, însă Luceafărul Cluj a întors soarta partidei în repriza a doua. Nefericitul autogol al lui Luca Băsceanu, din minutul 38, a restabilit egalitatea, iar David Popa a marcat golul victoriei în minutul 45. În urma acestui rezultat, Luceafărul Cluj a devenit campioana României la juniori E, iar FC Viitorul a intrat în posesia medaliilor de argint.

În cadrul festivității de premiere s-au acordat și trei premii speciale, două dintre acestea fiind obținute de constănțeni - cel mai bun portar: Alberto Cimpoeșu (FC Viitorul); cel mai tehnic jucător al finalei: Luca Băsceanu (FC Viitorul); jucătorul finalei: David Popa (Luceafărul Cluj).

Lotul de jucători folosit pe parcursul campionatului: Alberto Cimpoeșu, Andrei Maer şi Rafael Munteanu - portari; Cătălin Cusmenco, Albert Ciucă, Cosmin Irimia, Alexandru Mititelu, David Poturlu, Ionuț Cercel, Mihai Radu, Luca Băsceanu, Eduard Gordin, Mario Marolicaru, Dan Teșilă, Alex Alexandru, Ramon Giurgiu, Rareș Dragnea, Paris Tănase, Taner Ilisei, Costi Pilici, Mario Raftu şi Ștefan Sivriu - jucători de câmp.

Staff-ul tehnic: Stelian Caluda, Stelian Banoti - antrenori; Andrei Rotariu, Tănăsel Alexe - antrenori cu portarii; Silviu Dobre, Ștefan Anghel - preparatori fizici; Alex Guteanu, Georges Stercu - team manageri; Mihai Stere - director coordonator. Staff-ul medical: George Puflene, Marta Burduță.