FC Viitorul U19, învinsă în Supercupa României

Fotbal

Sport 10 Iunie 2017 / 16:23 828 accesări

Constănţeanul Mircea Manole a fost desemnat cel mai tehnic jucător al finalei

Sâmbătă după-amiază, pe terenul „Concordia” din Chiajna, s-a desfăşurat întâlnirea dintre formaţiile FC Viitorul (câștigătoarea Cupei României) și Dinamo București (învingătoare în Liga Elitelor), care a stabilit câştigătoarea Supercupei României Under 19. După cele 90 de minute de joc, victoria a revenit echipei bucureştene, cu scorul de 4-1, la pauză 2-0. Pentru Dinamo au înscris Florin Vasile (în minutul 2) și Mihai Neicuțescu (în minutele 31, 73, 79), golul de onoare al constănțenilor fiind marcat de Mihai Ene (în minutul 57).

Au evoluat pentru FC Viitorul U19 (antrenor Nicolae Roșca): Dur-Bozoancă - Boboc, Băluță, Kilyen (55 Vidrăsan), Rusu (67 Neciu) - M. Ene, Iani, Dumitrescu (46 Crînganu) - Manole, Mihalache (46 Pop), Drăguș (79 Tucaliuc).

În cadrul festivității de premiere care a urmat partidei, constănțeanul Mircea Manole a primit diploma şi trofeul pentru cel mai tehnic jucător al finalei.