FC Viitorul va lupta pentru titlu și în Liga Elitelor U17

Fotbal / Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi“

Sport 27 Mai 2016 / 15:11 420 accesări
Jucătorii antrenați de Nicolae Roșca o vor înfrunta pe Dinamo în finala Ligii Elitelor U17

Campionatul Naţional de fotbal rezervat juniorilor B (jucători născuţi după 1 ianuarie 1999) și-a desemnat joi seară, la Buftea, finalistele Ligii Elitelor Under 17. În semifinale, FC Viitorul a trecut de Ardealul Cluj, scor 3-0, iar Dinamo București a dispus, cu 1-0, de CS U. Craiova. Finalele CN al Ligii Elitelor U17 sunt programate sâmbătă, 28 mai, de la orele 15.30 (finala mică) şi 18.00 (finala mare), tot la Buftea.

În semifinala cu Ardealul, jucătorii de la FC Viitorul s-au impus la scor de forfait în urma reușitelor lui Alexandru Măţan, din minutul 15, minge șutată sub transversală, Denis Drăguş, în minutul 48, la capătul unei acțiuni colective de toată frumusețea, și Cezar Mihalache, în minutul 78, cu un șut din interiorul careului.

Au evoluat pentru FC Viitorul: Murariu - Androne, Băluţă (72 Itu), Acasandrei, Neciu - Boboc (77 Suflaru), Vidrăsan, M. Ene - Măţan (72 Tucaliuc), Bănică (59 Mihalache), Drăguş (59 Sabangeanu).

Joi s-au disputat și meciurile din cadrul primelor două etape ale fazei grupelor ediției 2016 a Cupei „Hagi-Danone”, competiție rezervată jucătorilor născuți după 1 ianuarie 2004. Academia Hagi, formaţie pregătită de Cosmin Constantin, a înregistrat două victorii cu 1-0, în confruntările cu Şcoala „Traian” Piteşti, gol înscris de Denis Ciobanu, și cu Dinamyk Craiova, gol marcat de Ştefan Duţu.

Tot joi, la Chiajna, în prima partidă din cadrul turneului zonal 7 al Campionatului Național rezervat juniorilor D, jucători născuți după 1 ianuarie 2003, FC Viitorul (antrenor Ionuţ Mihu) a surclasat cu scorul de 10-0 (Sascha Agiveli 3, Răzvan Tănasă 3, Ştefan Bodişteanu 2, Ionuţ Tudori şi Nicolas Popescu) pe Conpet Ştefan cel Mare (campioana judeţului Călăraşi).

Programul partidelor de la turneul final al Cupei „Hagi-Danone”