Finalele Cupei Liceelor Constănţene „McDonald’s”, un adevărat spectacol

Sport 01 Decembrie 2007 / 00:00 1484 accesări

Atmosferă incendiară în Sala Sporturilor, unde vineri s-au disputat finalele celei mai importante competiţii între licee la fotbal şi baschet, Cupa Liceelor Constănţene „McDonald’s”. Spectacolul a fost asigurat de cele opt echipe calificate (4 la fotbal şi 4 la baschet) în cele patru finale ale competiţii, dar şi de susţinătorii acestora din tribune. După o întreagă săptămînă de concurs, în care cele 25 echipe de la fotbal şi 12 de la baschet s-au luptat pentru a prinde un loc pe podium, ultima zi de concurs avea să desemneze cea mai bună echipă de la fotbal şi cea mai bună de la baschet. Cum în joc erau premii destul de importante, lupta pentru un loc pe podium a fost una crîncenă în concursul de la baschet. Astfel, în finala mică Liceul “Decebal” Constanţa a ocupat locul al treilea, după ce a învins, cu 54-48, Liceul Teoretic “Ioan Cotovu” din Hîrşova. Atmosfera avea să fie mult mai încinsă în finala mare, dintre Colegiul Tehnic Energetic Constanţa şi Liceul “Lucian Blaga”. Trofeul a fost cîştigat de Colegiul Tehnic Energetic Constanţa, la capătul unui meci extrem de disputat, scor 66-65. La fotbal, lucrurile au fost mult mai clare. În finala mică, Colegiul Tehnic de Marină “Alexandru Ioan Cuza” Constanţa s-a impus categoric, cu 5-0, în faţa Grupului Şcolar “Lazăr Edeleanu” Năvodari. După trofeul de la baschet, Colegiul Tehnic Energetic Constanţa a fost primul şi la fotbal după ce a cîştigat cu 3-0 în faţa Grupului Şcolar “Ion Bănescu” din Mangalia. “A fost o competiţie reuşită, deşi a fost la prima ediţie. Vom reveni la Constanţa cu mare drag şi la anul şi sîntem convinşi că vor fi mult mai multe echipe care se vor înscrie în concurs”, a spus unul dintre organizatori, Mihaela Drăghici. Imediat după terminarea finalelor a urmat festivitatea de premiere, unde Dana Sofronie şi Răzvan Florea au înmînat premiile cîştigătorilor. Cotidianul “Telegraf” a fost partener media al acestui eveniment sportiv.