Finalista de anul trecut din turneul principal la Trofeul „Telegraf”, eliminată

Sport 17 Februarie 2018 / 23:36 6534 accesări

SSC Farul Constanța (în albastru) a trecut greu de Săgeata Stejaru

Săgeata Stejaru (în albastru-negru) a câştigat meciul cu Municipal-CFR

ASC Săgeata Stejaru (în alb) s-a impus la scor în duelul cu Real Năvodari

„Tanța și Costel” Medgidia (în galben) a revenit de la 0-1 în confruntarea cu Oportun Mangalia

Vertiroll Vulturii Cazino (în portocaliu) a obţinut victoria în meciul cu Telegraf

Oportun Mangalia (tricouri galben-fosforescent) a învins clar pe CSO Murfatlar

FC Constanța (tricouri albe) a dispus de CS Agigea

Chimpex Constanța (în dreapta) nu a vrut să o înfrunte pe Store Constanța

Sâmbătă au avut loc în Sala Sporturilor din Constanța nouă partide din cadrul ediției a 27-a a Trofeului „Telegraf” la fotbal în sală, cel mai vechi turneu de acest gen din țară rezervat veteranilor. În optimile de finală ale turneului principal am asistat la un meci extrem de spectaculos, între SSC Farul Constanţa şi Săgeata Stejaru, finalista de anul trecut, încheiat cu victoria celor de la SSC Farul. Oportun Mangalia a trecut de CSO Murfatlar, FC Constanța a învins-o pe CS Agigea, iar Chimpex Constanța nu a vrut să o înfrunte pe Store Constanța. Ultimul meci de sâmbătă, Voința Valu lui Traian - ASC Săgeata Stejaru, s-a întrerupt în minutul 3, la scorul de 1-0 pentru ASC Săgeata, din cauza accidentării a doi jucători de la Voința Valu lui Traian, echipă rămasă în doar doi jucători de câmp.
Se cunoaşte şi un prim duel din sferturile de finală ale turneului principal, ASC Săgeata Stejaru, deţinătoarea trofeului, urmând să o întâlnească pe FC Constanţa.

S-AU DECIS SEMIFINALELE DIN TURNEUL „ULTRA” OLD-BOYS

În turneul „ultra” old-boys s-au desfăşurat tot sâmbătă ultimele întâlniri din faza grupelor, fiind stabilit programul semifinalelor. În Grupa G, în meciul decisiv pentru stabilirea ocupantei primului loc, „Tanța și Costel” Medgidia a câştigat duelul cu Oportun Mangalia, iar în Grupa F am notat victorii fără probleme pentru Săgeata Stejaru și ASC Săgeata Stejaru. În partida Telegraf - Vertiroll Vulturii Cazino, directorul interimar al CS Farul, Sorin Başturea, a evoluat, după un an de pregătire, pe toată durata întâlnirii, însă nu a reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor, irosind câteva ocazii de gol.
Programul jocurilor din semifinalele turneului „ultra” old-boys se prezintă astfel: Săgeata Stejaru - Oportun Mangalia și „Tanța și Costel” Medgidia - ASC Săgeata Stejaru.

Clasamente finale turneul „ultra” old-boys - GRUPA F: 1. SĂGEATA 12p, 4j (12-2), 2. ASC SĂGEATA 9p, 4j (10-6), 3. CSO Murfatlar 6p, 4j (7-9), 4. Municipal-CFR 3p, 4j (4-7), 5. Real Năvodari 0p, 4j (1-10).

GRUPA G: 1. „TANŢA ŞI COSTEL” 12p, 4j (12-7), 2. OPORTUN 7p, 4j (13-5), 3. Vertiroll Vulturii Cazino 5p, 4j (12-12), 4. Mihail Kogălniceanu 2p, 4j (6-9), 5. Telegraf 1p, 4j (4-14).

Turneul este organizat de cotidianul „Telegraf”, cu sprijinul Asociației Județene de Fotbal Constanța, în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța.

Rezultatele şi autorii golurilor

Sâmbătă, 17 februarie - Turneul „ultra” old-boys, ultima etapă

Grupa F: Săgeata Stejaru - Municipal-CFR Constanța 8-5 (Gheorghe Blacioti 3, Dima Şamata 2, Mihai Dumitru, Nicolae Roşca, Radu Blacioti / Iulian Bărăitaru 3, Stere Plamuţi, Dragoş Cornea)

Grupa F: ASC Săgeata Stejaru - Real Năvodari 12-2 (Costel Carabaş 6, Mihai Tătaru 3, Mihai Guliu, Constantin Gechereanu, Cătălin Ologu / Ioan Brici, Aurel Popescu)

Grupa G: „Tanța și Costel” Medgidia - Oportun Mangalia 2-1 (Dumitru Sava, Florin Constantin / Cristi Smîrdioşanu)

Grupa G: Telegraf - Vertiroll Vulturii Cazino Constanța 2-3 (Mihai Georges, Dragoş Poteleanu / Adrian Foamete, Daniel Ciocu, Florentin Ruţă)

TURNEUL PRINCIPAL - optimi de finală

CSO Murfatlar - OPORTUN MANGALIA 0-4 (Aurel Chelu, Enis Cogali, Ionuţ Ilie, Erdinci Cogali)

CS Agigea - FC CONSTANŢA 1-3 (Ionel Boghiţoi / Tudorel Fugaru 3)

Săgeata Stejaru - SSC FARUL CONSTANŢA 4-5 (Adam Paşata 2, Gheorghe Blacioti, Enache Pilici / Adrian Tănase 2, Raj Cărăuleanu, Bogdan Ciocănel, Dorel Zaharia)

Chimpex Constanţa - STORE CONSTANŢA 0-3 (la „masa verde”)

Voința Valu lui Traian - ASC SĂGEATA STEJARU 0-3 (la „masa verde”)

Duminică, începând cu ora 14.30, se vor disputa în Sala Sporturilor ultimele trei întâlniri din cadrul optimilor de finală ale turneului principal, dueluri în care doar Macedonia Ovidiu, ocupanta locului 3 la ediţia trecută, este considerată favorită.

Programul meciurilor de duminică, 18 februarie -

ora 14.30: Olimpia Apă Canal Constanța - Macedonia Ovidiu

ora 15.15: Cariocas Constanța - VDT Construct Constanța

ora 16.00: CFR-Municipal Constanța - CS Eforie

În cazul meciurilor eliminatorii, dacă rezultatul se menţine egal după cele 40 de minute regulamentare, se joacă prelungiri - două reprize a câte 5 minute fiecare; dacă egalitatea persistă, se apelează la loviturile de departajare, câte 3 de fiecare echipă. La executarea loviturilor de departajare pot participa toţi jucătorii înscrişi pe foaia de arbitraj.