Fundaşul-golgheter Viorel Lică aduce victoria Farului

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 12-a

Sport 16 Octombrie 2019 / 21:56 1825 accesări

Viorel Lică şi-a trecut în cont o dublă în partida de miercuri

FC Farul Constanţa a obţinut un succes extrem de important în etapa a 12-a a Ligii a 2-a la fotbal, învingând-o miercuri, pe stadionul din strada Primăverii, pe Universitatea Cluj, cu scorul de 3-2 (V. Lică 21, 61, I. Stoica 35 / Al. Pop 5, 56), într-o confruntare de tradiţie din fotbalul românesc. „O victorie importantă. Am demonstrat că atunci când avem atitudine și suntem preocupați să facem lucrurile pe care le pregătim, fotbalul ne răsplătește. Lucrurile bune se văd și trebuie să-i apreciem pe acești băieți, care muncesc zi de zi, se antrenează așa cum trebuie și chiar încearcă să facă tot ceea ce pot”, a spus la final Ianis Zicu, antrenorul FC Farul.

Meciul a început nefavorabil pentru gazde, clujenii deschizând scorul în minutul 5, dar Farul a revenit până la pauză şi a intrat la cabine în avantaj, graţie golurilor înscrise de Viorel Lică şi Ionuţ Stoica. Farul s-ar fi putut desprinde pe tabela de marcaj la începutul reprizei secunde, însă mingea şutată de Ionuț Stoica a lovit bara laterală. Oaspeţii au egalat în minutul 56, după care fundaşul-golgheter Viorel Lică a lovit decisiv, aducând victoria Farului. Până la final ambele echipe au irosit alte ocazii de gol, dar rezultatul final a fost 3-2 pentru constănţeni, care se menţin invincibili pe teren propriu, beneficiind și de sprijinul extraordinar al suporterilor farişti.

Au evoluat următoarele formaţii - Farul (antrenor Ianis Zicu): Muțiu (cpt.) - Nicola, V. Lică, I. Ursu, D. Panait - D. Toma, Antoche - Hordouan (69 Kanda), A. Cruceru (78 Mitrov), Al. Stoica (86 Carabela) - I. Stoica; U. Cluj (antrenor Adrian Falub): Tordai - Inacio Miguel, Kay, Telcean (76 V. Dican), Berci - Al. Pop, G. Florescu, Guedj, Tiago Gomes - D. Goga (cpt.), Gavra (20 Rafa Miranda, 64 N. Pîrvulescu).

Turris Oltul Turnu Măgurele - UTA Arad 1-1

Clasament: 1. Turnu Măgurele 26p (golaveraj: 23-8), 2. Mioveni 26p (21-6), 3. UTA 20p (27-6), 4. Rapid 20p (14-9), 5. Viitorul Pandurii 20p (18-15), 6. Buzău 19p (20-11), 7. Metaloglobus 19p (17-12), 8. FC FARUL 18p (11-10), 9. Petrolul 18p (11-11), 10. FC Argeş 16p (14-15), 11. Chiajna 16p (10-12), 12. Reșița 15p (14-17), 13. ASU Poli 13p (11-7), 14. Csikszereda 13p (11-15), 15. Ripensia 13p (12-19), 16. U. Cluj 12p (15-13), 17. Călărași 12p (13-16), 18. Pandurii 7p (7-22), 19. Daco-Getica 6p (6-26), 20. Snagov 2p (5-30).

În etapa viitoare, FC Farul va juca luni, 21 octombrie, de la ora 18.00, în deplasare, cu FC Argeș.