Gazdele au ratat calificarea în sferturile CAN

Fotbal / Cupa Africii pe Națiuni

Sport 23 Ianuarie 2017 / 14:57 365 accesări
Bertrand Traore a înscris al doilea gol pentru Burkina Faso

Cu trei egaluri din trei posibile, țara gazdă a ratat calificarea în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni. Deși are un jucător precum Aubameyang, Gabonul nu a reușit decât două goluri (ambele înscrise de atacantul Borussiei Dortmund), insuficiente pentru accederea în sferturile de finală. Camerun și Burkina Faso și-au asigurat prezența în sferturi, Camerun pierzând prima poziție din cauza golaverajului, ajungând să joace în sferturi cu Senegal, cea mai în formă echipă din turneu.

Rezultatele de duminică, ultimele din grupa A: Camerun - Gabon 0-0 și Guinea-Bissau - Burkina Faso 0-2 (Rudinilson 12-autogol, B. Traore 58). Clasament: 1. Burkina Faso 5p (golaveraj: +2), 2. Camerun 5p (+1), 3. Gabon 3p, 4. Guinea-Bissau 1p.

Programul de luni, ambele partide contând pentru grupa B - ora 21.00: Senegal - Algeria și Zimbabwe - Tunisia. Clasament: 1. Senegal 6p, 2. Tunisia 3p, 3. Algeria 1p (-1), 4. Zimbabwe 1p (-2).