Germania, cu echipa a doua, a ajuns în finala Cupei Confederațiilor!

Sport 30 Iunie 2017 / 14:11 533 accesări
Leon Goretzka (numărul 8) a marcat două goluri în primele opt minute ale meciului de la Soci

Germania a învins Mexicul cu 4-1, într-un meci disputat joi seară la Soci, și s-a calificat în finala Cupei Confederațiilor la fotbal. Germania participă pentru a treia oară la Cupa Confederațiilor și ajunge în premieră în finala competiției. Campioana mondială en titre și echipa cu cel mai tânăr lot prezentă la turneul din Rusia va întâlni în ultimul act al competiției echipa statului Chile, duminică, de la ora 21.00, la Sankt Petersburg, în timp ce Portugalia și Mexic se vor înfrunta la Moscova pentru locul al treilea, tot duminică, dar de la ora 15.00. Ambele partide vor putea fi urmărite în transmisiune directă de TVR 2.

Leon Goretzka a reușit o dublă în doar trei minute (6, 8), apoi Timo Werner (59) a dus scorul la 3-0 pentru germani. Marco Fabian a marcat pentru Mexic în minutul 89, cu un șut de senzație, de la peste 30 de metri, însă Amin Younes a înscris ultimul gol al partidei, în primul minut suplimentar.

Au evoluat formațiile:

Germania (selecționer Joachim Low): Marc-André ter Stegen - Joshua Kimmich, Matthias Ginter, Antonio Ruediger - Benjamin Henrichs, Leon Goretzka (67 Emre Can), Sebastian Rudy, Jonas Hector - Lars Stindl (79 Julian Brandt), Julian Draxler (81 Amin Younes) - Timo Werner.

Mexic (selecționer Juan Carlos Osorio): Guillermo Ochoa - Miguel Layun, Néstor Araujo, Héctor Moreno, Oswaldo Alanis - Jonathan dos Santos (66 Rafael Marquez), Hector Herrera, Giovani dos Santos (62 Marco Fabian) - Raul Jimenez, Javier Hernandez, Javier Aquino (46 Hirving Lozano).