Germania poate rămâne fără echipe în sferturi

Fotbal / UEFA Europa League, optimi de finală, manşa retur

Sport 15 Martie 2012 / 00:00 444 accesări

Dacă Europa League (incluzând aici şi Cupa UEFA) a fost mult timp o specialitate germană - şase trofee şi alte opt prezenţe în finale pentru nemţi - în ultimii ani situaţia s-a schimbat radical, la actuala ediţie Germania riscând să rămână fără nicio echipă chiar din faza sferturilor de finală! Mult mai interesată de campionat, unde speră la o nouă calificare în UCL, Schalke pare foarte aprope de eliminarea din UEL după ce a pierdut la Enschede cu 0-1. Mai mult, pe teren propriu nemţii au făcut cîteva partide modeste - egal atât cu AEK Larnaca, cât şi cu Viktoria Plzen (pe care au învins-o în prelungiri). Cum Twente pare decisă să ajungă cât mai departe în UEL, pespectivele nu sunt prea roze pentru Raul & Co. Nici Hannover nu stă prea bine în disputa cu Standard, chiar dacă a venit cu un 2-2 din Belgia. Cele două echipe s-au întâlnit şi în faza grupelor, Standard reuşind atunci o victorie şi un egal, deci avantajul psihologic este de partea oaspeţilor. Partide echilibrate şi în celelalte şase dispute din această seară, nici măcar echipele învingătoare în deplasare neputând fi sigure de calificarea în sferturile de finală.

Programul partidelor din manşa retur a optimilor de finală - ora 20.00: Hannover ’96 - Standard Liege (2-2 în tur); PSV Eindhoven - CF Valencia (2-4 în tur); Udinese Calcio - AZ ’67 Alkmaar (0-2 în tur); Athletic Bilbao - Manchester United (3-2 în tur); ora 22.05: Olympiacos Pireu - Metalist Kharkov (1-0 în tur); Manchester City - Sporting Lisabona (0-1 în tur); Schalke ’04 Gelsenkirchen - Twente Enschede (0-1 în tur); Beşiktaş Istanbul - Atletico Madrid (1-3 în tur).