Ghana se alătură Senegalului în sferturile de finală

Fotbal / Cupa Africii pe Națiuni

Sport 22 Ianuarie 2017 / 14:15 323 accesări
Golul lui Serey Die menține intacte șansele ivorienilor la calificarea în sferturi

A doua echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Națiuni este Ghana, care are două victorii după două etape, dar care poate rata prima poziție în grupă dacă va pierde meciul cu Egipt, din ultima etapă a grupelor. Marea favorită a competiției, Cote d'Ivoire, a bifat al doilea egal din două partide și este în pericol să rateze calificarea în sferturi, având nevoie de victorie în ultimul meci, contra Marocului, pentru a accede în faza eliminatorie.

Rezultatele din etapa a doua a grupelor - GRUPA C: Cote d'Ivoire - RD Congo 2-2 (Bony 25, Die 67 / Kebano 10, Kabananga 28) și Maroc - Togo 3-1 (Bouhaddouz 14, Saiss 21, En-Nesyri 72 / Dossevi 5); GRUPA D: Ghana - Mali 1-0 (A. Gyan 21) și Egipt - Uganda 1-0 (Said 89).

Programul de duminică, ambele partide contând pentru ultima etapă din grupa A - ora 21.00: Camerun - Gabon și Guinea-Bissau - Burkina Faso. Clasament: 1. Camerun 4p, 2. Gabon 2p, 3. Burkina Faso 2p, 4. Guinea-Bissau 1p.