Halep a fost eliminată în optimi la Cincinnati

Tenis de câmp

Sport 16 August 2019 / 04:31 595 accesări
Simona Halep

Tenismena constănțeană Simona Halep (locul 4 WTA şi favorită numărul 4) a pierdut, în noaptea de joi spre vineri, întâlnirea din optimile de finală ale turneului de categorie Premier 5 de la Cinncinati, dotat cu premii în valoare de 2,9 milioane de dolari. Halep a cedat în meciul cu Madison Keys (SUA, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 16), cu scorul de 1-6, 6-3, 5-7, după două ore de joc. În setul decisiv, Halep a revenit de la 0-3 şi 0-40, pentru a egala situaţia la game-uri şi a salvat o minge de meci la scorul de 5-4 şi alte trei la 6-5 pentru Keys, însă nu a mai putut întoarce soarta partidei.

Pentru prezenţa în optimi la Cinncinati, Halep va primi un cec în valoare de 30.330 de dolari şi 105 puncte WTA.

Keys o va înfrunta în sferturi pe americanca Venus Williams (locul 65 WTA), care a dispus în optimi de croata Donna Vekic (locul 26 WTA), cu scorul de 2-6, 6-3, 6-3.