Halep, ameninţată cu moartea

După ce s-a anunțat că ar urma să se căsătorească

Eveniment 24 Aprilie 2015 / 00:00 752 accesări

Simona Halep a fost ameninţată cu moartea, pe Twitter, de un danez care în ultimele luni a fost admiratorul sportivei române. „Simona Halep - Eşti o târfă fără inimă. Suntem la tiebreak - Te distrug - Încearcă iadul meu, vei muri”, a notat Jesper Andreassen pe contul său de Twitter. Acesta a ameninţat-o pe tenismena constănțeană la câteva ore după ce îi ceruse sportivei, tot pe Twitter, să confirme sau să infirme ceea ce ar fi apărut în presa română, şi anume faptul că jucătoarea ar urma să se căsătorească. „Simona Halep. M-ai pierdut. Cel mai mare fan nordic”, a mai scris danezul, adresându-i în alte mesaje mai multe jigniri. Ulterior, el şi-a retras aceste mesaje. În ultimele luni, Andreassen a postat numeroase mesaje de susţinere pentru Halep, unele chiar în limba română: „Mergi întotdeauna pentru victorie şi să ne fii fata pe care noi toţi o iubim”, „Campioana mea - să fii puternică - să simţi puterea pentru a merge înainte”. „Nu încetez niciodată să îţi transmit dragostea mea. Simona, tu meriţi tot ce este mai bun. Eşti o persoană minunată”, scria danezul, în limba engleză, la 12 martie.

HALEP A ÎNVINS-O, ÎN PREMIERĂ, PE MUGURUZA

După o pauză de două săptămâni, Simona Halep a revenit pe teren, miercuri seară, cu o victorie, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii în valoare totală de 731.000 de dolari. Cap de serie nr. 2, tenismena clasată pe locul 3 în clasamentul WTA a învins-o, în premieră, pe sportiva spaniolă Garbine Muguruza, locul 20 WTA, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-3. Cele două jucătoare s-au întâlnit pentru a treia oară în ultimele şapte lui, precedentele două partide fiind câștigate de iberică. În luna septembrie a anului trecut, în turul secund al turneului de la Wuhan (China), Muguruza s-a impus cu scorul 2-6, 6-2, 6-3, iar în februarie, la Galaţi, în Fed Cup, cu scorul de 6-4, 6-3, însă ambele întâlniri au avut loc pe suprafeţe rapide. De această dată, Halep a profitat de faptul că joacă mai bine pe zgură și a învins, chiar dacă adversara i-a pus destule probleme. Astfel, la scorul de 3-4 în setul secund, constănțeanca a apelat la sfatul antrenorului Victor Ioniţă, care i-a cerut să se mişte mai mult, să lungească punctele şi să-i macine reverul rivalei. Grație acestui succes, Halep a devenit prima jucătoare din circuitul WTA care obține 25 de victorii în acest sezon. În plus, unul dintre schimburile de mingi cu Muguruza a fost desemnat lovitura zilei de către WTA. Pentru un loc în semifinale, Halep joacă azi împotriva italiencei Sara Errani, locul 15 WTA. Prin prezența în sferturi, constănțeanca și-a asigurat un cec în valoare de 15.375 de euro şi 100 de puncte WTA.

De asemenea, publicaţia de specialitate „Tennis Magazine” a scris că Simona Halep a produs un fenomen, „Simania”, fanii scandându-i numele la fiecare meci deoarece sunt impresionaţi şi cuceriţi de modestia şi simplitatea sportivei române. Autorul materialului consideră că modestia este calitatea cu care Simona Halep şi-a cucerit un public atât de entuziast, care o încurajează oriunde şi cu oricine joacă, deşi adversarele ei ar avea nevoie de mai multă susţinere.