Halep, calificare fără emoții în semifinale

Tenis de câmp / În turneul de la Shenzen

Sport 09 Ianuarie 2015 / 00:00 683 accesări

Clasată pe locul 3 în clasamentul mondial, Simona Halep își respectă statutul de principală favorită la câștigarea turneului de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 500.000 de dolari, reușind să se califice fără mari probleme în semifinalele competiției. Cap de serie nr. 1, tenismena constănțeană s-a impus clar, ieri, în duelul din sferturile de finală cu Aleksandra Krunic (Serbia), jucătoare venită din calificări şi aflată pe poziţia 84 în ierarhia mondială, cu scorul de 6-3, 6-3, după o oră şi două minute. Grație acestei victorii, Halep și-a asigurat 110 puncte WTA şi un cec în valoare totală de 29.730 de dolari, dar sportiva în vârstă de 24 de ani și-a propus să câștige întrecerea de la Shenzen. Misiunea sa a fost ușurată după ce una dintre principalele contracandidate, Zarina Diyas (Kazahstan), a patra favorită şi poziţia 32 în clasamentul mondial, a fost eliminată în sferturile de finală de chinezoaica Saisai Zheng (locul 97 WTA), care s-a impus cu scorul de 3-6, 7-6 (7/2), 6-2. Drept urmare, constănțeanca va lupta azi, de la ora 6.00 (în direct la Digi Sport 1), pentru un loc în finala turneului, împotriva reprezentantei gazdelor. „Este primul meu turneu în acest an şi mă simt bine aici, la Shenzen. Mulţumesc publicului care a venit să mă susţină. Sper ca el să fie cu mine când o voi întâlni pe Saisai Zheng”, a spus Halep. Cele două tenismene se află la primul meci direct din circuitul WTA.

În cealaltă semifinală a turneului se vor duela a doua favorită, Petra Kvitova (Cehia, locul 4 WTA), și Timea Bacsinszky (Elveţia, locul 47 WTA). În sferturi, Kvitova s-a impus în faţa compatrioatei sale Tereza Smitkova, locul 69 WTA, cu scorul de 7-5, 6-4, în timp ce Bacsinszky, a opta favorită, a beneficiat de abandonul rusoaicei Vera Zvonareva, locul 250 WTA, la scorul de 3-2. Dacă Halep şi Kvitova, dublă câştigătoare la Wimbledon, îşi vor confirma statutul de favorite şi vor ajunge în finală, cele două se vor întâlni pentru a treia oară în circuitul WTA şi a doua oară în ultimul act al unui turneu. Scorul partidelor directe este de 2-0 în favoarea constănțencei, care s-a impus, cu scorul de 6-2, 6-2, în finala de la New Haven, în 2013, şi cu scorul de 6-7 (7/9), 6-3, 6-2 în semifinala de la Madrid, disputată anul trecut.