Halep, calificare fără probleme în sferturi

Tenis de câmp / În turneul de la Shenzen

Sport 08 Ianuarie 2015 / 00:00 486 accesări

Constănțeanca Simona Halep, principală favorită la turneul de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 500.000 de dolari, s-a calificat fără probleme în sferturile de finală ale competiției. Halep a trecut ieri, în turul secund al întrecerii asiatice, de Natalia Vihlianţeva, beneficiara unui wild-card şi poziţia 584 în ierarhia mondială. Sportiva clasată pe locul 3 în clasamentul mondial nu a avut probleme în disputa cu rusoaica în vârstă de 17 ani, prezentă pentru prima oară în carieră pe tabloul principal al unui turneu WTA. Simona a avut un start perfect, câștigând primele trei game-uri, apoi a ridicat piciorul de pe accelerație, mulțumindu-se doar să câștige setul inaugural. Al doilea parțial a debutat echilibrat, după care Halep a încheiat conturile cu o serie de patru game-uri consecutive și s-a impus cu scorul de 6-2, 6-2, după o oră şi un minut de joc.

„Nu a fost deloc uşor. Adversara mea a jucat foarte bine şi este o jucătoare de mare viitor. A servit foarte bine în acest meci. Sunt bucuroasă, deoarece am jucat mai bine decât în primul tur. Mă simt mai bine pe zi ce trece şi îmi intru în formă. Vreau să merg cât mai departe, deoarece îmi place acest turneu. Vreau să mă bucur de prezenţa la acest turneu”, a spus Halep. Prin prezența în sferturile de finală, sportiva în vârstă de 24 de ani și-a asigurat 60 de puncte WTA şi un cec în valoare totală de 8.934 de dolari.

Pentru un loc în semifinale, Halep se va duela azi, de la ora 7.30, cu Aleksandra Krunic (Serbia), venită din calificări şi locul 84 WTA. Jucătoarea în vârstă de 21 ani a trecut în sferturi, cu scorul de 3-6, 7-6 (7/1), 6-1, de Anna Schmiedlova (Slovacia), poziţia 73 în clasamentul mondial. Halep şi Krunic s-au mai întâlnit o singură dată în circuitul WTA, constănțeanca impunându-se cu scorul de 6-2, 6-4, în turul al doilea al turneului de la Bucureşti, din 2014, pe care l-a și câștigat.